2023-10-09, 02:10
  #5533
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wasabi007
Om Israel inte är intresserade av en tvåstatslösning bör alla länder sanktionera de och tvinga de till det. Du har fortfarande inte presenterat ett enda motargument på detta. Grannar har väl ingen betydelse. Israel och Iran är väl inte grannar? Om Israels mål bevisligen är att utrota palestinier, så sanktionerar vi. Är Israel problemet? Sanktionera. De kommer aldrig självmant att lämna området. Skulle palestinier lyckas tvinga iväg de så skrev jag i förra inlägget vad som kommer hända i framtiden. Vad fan är ens poängen med politik och diplomati om våld och mord alltid är lösningen? Nej, det är inte bara Israel som föder våld. Våldsamma människor föder våld. Israel fanns inte när de första konflikterna i historien utspelade sig. Det ligger tyvärr i vår egoistiska och giriga natur att ta saker vi inte kan få med våld. Det är dags att vi växer ifrån det. Självklart är det synd om palestinier som mördas och tvingas ifrån sina hem, det försvarar jag inte. MEN. De är inte bättre än Israelerna när de försöker ta tillbaka sitt land genom våld. Våld KAN lösa alla problem, men endast kortsiktigt. Typ som silvertejp

Nej ingen bryr sig, det är väldigt enkelt. Vi bryr oss om våra egna. Nationalism är och kommer alltid vara det rådande politiska ådran i alla länder. Vi tillhör västvärlden och således är vi med Israel i frågan.
Citera
2023-10-09, 02:11
  #5534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wasabi007
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Octo...srael_conflict

7 olika grupperingar som gick in i Israel. Hur kan man vara säker på vem som tillhör vem?

Rubriken på tråden är missvisande att Hamas attackerar Israel. Iran låg bakom och utan order från Iran gör milisen ingenting.
Citera
2023-10-09, 02:12
  #5535
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlyatMan
Det finns ingen diplomatisk lösning på det här våldet! Ta mitt exempel som jag nämnde tidigare.
Jag kommer hem till dig, tar ditt hem, ditt sovrum och din fru och tvingar dig till en diplomatisk lösning.
Du hade blivit rasande och gjort allt i din makt för att slänga ut mig. Sen har jag även världens största makt bakom mig. USA som ger mig mer pengar och vapen än du nånsin kan drömma om.

Du står utanför och försöker komma in i ditt egna hus, du skjuter och skriker och gör allt men du står där. En terrorist, en barbar. Vi på flashback skrattar åt dig när du kastar stenar.

Jag tvivlar på att du skrattar åt palestinierna som kastade stenar för 20 ish år sen. Jag tänker inte svara ditt andra inlägg längre för nu har jag och du två linjer igång, vi kan väl sammanföra det här i ett och samma. Jo, jag hade absolut brukar våld i den situationen. Det du beskriver där kallas självförsvar. Men att jag efter x antal timmar eller dagar återvänder och försöker få tillbaka det kallas för hämnd. Det jag kunnat göra istället är ringa polisen och så får de eskortera ut dig från mitt hem. Och USAs stöd behöver såklart upphöra helt och hållet. USA är nog de första landet som behöver sanktionera Israel och säga stopp och belägg
Citera
2023-10-09, 02:15
  #5536
Medlem
BlyatMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wasabi007
Är det inte lite det som har varit min poäng här hela tiden? Länder som stöttar istället för att säga ifrån på skarpen med sanktioner och tvinga båda sidor att enas och sluta kriga? Väst eller inte väst spelar egentligen ingen roll, så länge någon stöttar och fortsätter mata in pengar, vapen eller stöd i någon form så har man möjlighet att fortsätta. Ja, du kan säga att Israel föder våld, och de gör de varje gång de brukar våld. Det gör även Hamas. Och vem som började är egentligen helt oväsentligt om målet är att få slut på våldet. Men visst, känner du ett behov av att peka finger och fortsätta hata så tänker jag inte hindra dig. Men jag tänker fortsätta att försöka skjuta ner vartenda argument jag kan som uppmanar till våld eller förstörelse av det ena folkslaget/landet eller det andra. Men bra att du förstår att våld föder våld. Nästa steg är hur vi får stopp på våldet, utan våld.

Kompis, det är ingen som försöker förgöra Israel eller judar. Vi vill bara att de ska UT. Lämna tillbaka hus och mark de har snott.
Ingen kommer att fördöma Israel, de är för mäktiga!
Citera
2023-10-09, 02:18
  #5537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LillenEklund
Rubriken på tråden är missvisande att Hamas attackerar Israel. Iran låg bakom och utan order från Iran gör milisen ingenting.

Varför skriver du detta till mig? Vad missar jag här?
Citera
2023-10-09, 02:25
  #5538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlyatMan
Kompis, det är ingen som försöker förgöra Israel eller judar. Vi vill bara att de ska UT. Lämna tillbaka hus och mark de har snott.
Ingen kommer att fördöma Israel, de är för mäktiga!

Ingen vill förgöra Israel eller judar? Verkligen ingen alls? Kanske inte du och jag men jag kan tänka mig en eller två... Nej, Israel är en regional makt i Mellanöstern, Israel är lika beroende av omvärlden som vilket annat land som helst. Det bor 10 miljoner människor i ett väldigt litet land. Hade de ens kunnat mäta sig själva och hålla igång landet utan sina handelspartnern? Nix. Sanktionera vartenda jävla politiker och land som försöker bruks våld mot andra länder och gör det konsekvent. Förr eller senare kommer FN få mer makt och börja göra precis så. Alternativet är att djuren lever vidare och människan återgår till jord och aska.
Citera
2023-10-09, 02:26
  #5539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wasabi007
Varför skriver du detta till mig? Vad missar jag här?

Jag påpekar helt enkelt att attacken skulle vara meningslös om Iran inte låg bakom.
Citera
2023-10-09, 02:27
  #5540
Medlem
Slackoffs avatar
Det börjar komma ut detaljer om hur Hamas aporna betedde sig på musikfestivalen vi får se om SVT tänker berätta om det.
Citera
2023-10-09, 02:36
  #5541
Medlem
doncroces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slackoff
Det börjar komma ut detaljer om hur Hamas aporna betedde sig på musikfestivalen vi får se om SVT tänker berätta om det.

Länk?
Citera
2023-10-09, 02:40
  #5542
Medlem
https://foreignpolicy.com/2023/10/08...war-hezbollah/
Citat:
Yet on Sunday, a spokesperson for Hamas told the BBC that it had received support from Iran, as well as other unnamed sources, for the attack—an attack that Iran has since publicly praised. The Wall Street Journal also reported on Sunday that, according to senior members of Hamas and Hezbollah, officers of Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) “had worked with Hamas since August to devise the air, land and sea incursions” that took place in the attack and that Iranian security officials “gave the green light for the assault at a meeting in Beirut last Monday.”
Citera
2023-10-09, 02:41
  #5543
Medlem
okok1s avatar
1000 terrorister gick in i Israel. Det var en stor attack!!

Tittar på agendafreetv. Från IDF på twitter.
Citera
2023-10-09, 02:42
  #5544
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doncroce
Länk?



https://www.tabletmag.com/sections/n...itness-account

Citat:
omen have been raped at the area of the rave next to their friends bodies, dead bodies.”

Several of these rape victims appear to have been later executed. Others were taken to Gaza. In photographs released online, you can see several paraded through the city’s streets, blood gushing from between their legs.

Det här gillar rövhor-feministen Zara Larsson bland andra...
__________________
Senast redigerad av Slackoff 2023-10-09 kl. 02:46.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in