Verkar mest troligt nu att Hamas sköt på sjukhuset av misstag. Men vi får nog se snart. Här är en video på den bombade parkeringsplatsen.
https://twitter.com/Osinttechnical/s...35687070916987
Citat:
Ursprungligen postat av
aki04
jag säger ju till dig att jag är muslim från Balkan, och vi hade folk utifrån som kom och tog med jihad tack vare fittan alija som bjöd in dom och som tack fick dom medborgarskap. nu har dom byar nere som är helt isis typ, förtycker kvinnor som aldrig förr och ja Bosnien har blivit värre tack vare detta, speciellt med alla moskéer som byggs med utländska pengar som saudi turkiet osv. jag har aldrig våldtagit eller dödat någon så jag vet inte riktigt vad du babblar om
Det du beskriver ger ju serberna "rätt" på ett sätt. P.g.a. Bosnien har regionen fått en massa islamister.
Men detta har ju hänt en gång tidigare; när ottomanerna tvingade på dina förfäder sin religion efter att ha erövrat området i krig. Det bästa vore ju om ni lämnade erövrarnas arabiska religion. Varför skall européer ha en arabisk religion? Men första steget borde vara att utvisa alla dessa islamister som flyttat dit. Andra steget att bosnierna lämnar de imperialistiska ottomanernas arabiska religion. Även i Turkiet och Iran blickar många unga tillbaka på deras egna inhemska gamla religioner.