Citat:
Ursprungligen postat av
Lee Sterling
Lägger till ett par följdfrågor i din tråd ang skillnadernapåi DSL och mobilt bredband.
Har idag DSL via Telia men dom ska klippa det för mig och jag har ingen fiber draget till hyreshuset/en jag bor i då jag bor i ett VÄLDIGT pensionärstätt område och Telia erbjuder mig då - Mobilt bredband.
Och 5G har inte täckning i byn jag bor i ännu men har "väldigt god täckning" via 4G vad nu det betyder.
Så jag skulle vilja höra från någon som har 4G bredband och spelar FPS online spel, hur eran ping ser ut?
Samt hur många mb/s NER samt UPP ni får på ett ungefär ?
Duger det till att streama till twitch/YT/Kick?
För det gjorde fan i mig INTE mitt DSL som hade hela 800kb/s UPP MAX.
Angående onlinespelande så beror det väl på hur "kräsen" man är. Det är sällan 4G kan leverera en ping på under 20ms. Det är just där fiber har en av sina största fördelar och faktiskt så är t.o.m. ADSL bättre. Den lägsta latensen på 4G har Telia som kan ge mig 18-20ms, men även deras nät kan gå över 20ms och uppåt 30ms här där jag bor på kvällarna då det är som flest uppkopplade. Nu är detta test på mobilen, en bra 4G-router och eventuellt en riktantenn kanske kan gå ner några ping jämfört med man vad man får på mobilen. En annan sak med mobilt bredband är att pingen varierar. Så det är viktigt att ha en router med QoS-funktion.
Här är i alla fall en snubbe som lirar FPS på mobilt bredband med 27ms på speedtest och han säger sig inte uppleva lagg:
Gaming on SUPER FAST 4G LTE - Nighthawk M1
https://www.youtube.com/watch?v=NkLHE-fiN2k
Mobilt bredband har förstås mycket bättre uppladdningshastigheter än vad ADSL har. Jag får normalt ut över över 10Mbit/s på Tele2 och Telia tror jag levererar ännu bättre. På Telia får jag normalt ut 100Mbit/s ned, men minns inte vad det gav upp. ADSL är väl bara 1Mbit/s upp vilket ger 100KB/s.