Citat:
Ursprungligen postat av
stycket
Vet faktiskt inte exakt hur processen ser ut. Nån form av test borde ju göras?
Därför historien säger att det alltid funnits maktgalna människor etc som utnyttjar människor med de chanser de får eller skapar för sig själva.
Enligt mig är väl vattenproverna olika kommuner gör osv relativt säkra. Med det sagt dricker jag mest källvatten från t.ex. loka och även deras prover får man väl se som relativt säkra.
Men du har en poäng. Det gäller att minimera risker så gott man kan och i dessa vattenexempel kan man inte vara helt säker. Då får man pröva vattnet själv. Det är ju just därför man kan lita på deras egna vattenprover, eftersom det vore så enkelt att motbevisa. Med det sagt ska man inte ta något för givet till 100%.
Historien säger ju också att Ryssland för krig genom att våldta, det säger ju bland annat du att de inte gör. Genom historien har vi också sett tomtar som dig som kraxar över precis allt, måste ju betyda att det är så ni gör nu också?
Du dricker källvatten säger du, tar du regelbundet prover på denna källa? Har du själv tillverkat detta prov ända ner på molekylnivå? Om inte, hur vet du att de tester du använder inte manipulerats på vägen för att lura just dig?
Antar att du endast äter mat du odlat själv och kött du jagat själv för annars måste du ju lita på extern källa. Om du jagar köttet själv, hur vet du att inte denna onda värld placerat djuret där och då för att du ska ta just det? Det du odlar, har du testat jorden du odlar i så att ingen manipulerat detta? Osv, osv..
Du verkar ha tilltro till vattenkälla så jag kan påpeka en rolig sak. Där jag växte upp finns en naturlig källa som använts i hundratals år för att få friskt vatten. Detta vatten som folk tror är hälsosamt var så nerlusat med bakterier, tungmetaller med mera att rekommendationen blev högst ett glas i månaden. Källan har rykte om sig att bota allt från förkylning till lite värre sjukdomar.
Vi har konspirationsnötter även där i byn och en familj som är liiiite speciell ignorerade detta och barnen fick en svår infektion som spårades till just den källan.
Källan ligger dessutom idag i ett område där en stor olycka skedde på 60-talet och det läckte ut kubikvis med diesel, flygbränsle och annat där.
Så hur överlever du en dag när du misstror allt och alla?
Att säga du litar mer på en kommuns tester kan jag ge dig exempel på när de manipulerat prover för att de skulle slippa stänga badstranden. Inte dödliga värden men dock högre än tillåtet.