Citat:
Ursprungligen postat av
Anvilcrack
Det är just den biten jag reagerade på direkt men som ingen annan i hela tråden verkar ifrågasätta. Varför kom pengarna från ett okänt konto? I sitt andra inlägg skriver TS: "Nordea har inte koll på det, där står det okänt banknummer pengarna kommer från". Bara det är ju konstigt. Och om det är legitimt så borde TS lätt kunnat svara på frågan, eller boka ett möte med banken och föräldrarna för att reda ut saken en gång för alla. Istället startar han en vag tråd på FB, skriver väldigt lite i den och kommer inte med några konkreta åtgärder som han gjort. Han är överlag väldigt diffus och svävande.
Troll, skumraskaffärer eller bara allmänt retarderad. Troll brukar vara mer engagerade i sina trådar så då återstår nog bara de två sista.
Skumraskaffärer och lögner om det inte blev löst, allmänt retarded så löste nog föräldrarna problemet åt honom när de fick tillbaka pengarna.
I vår moderna med ack så skurkaktiga värld så måste man prata med banken. Det gjorde man förr också, så det är inget nytt. Banken måste kunna redovisa pengaflöden och visa på att det inte är kriminella pengar.
Jag märker att det finns många människor som egentligen inte alls är vana vid att hantera pengar, plötsligt så görs det en stor transferering kanske 10-20 ggr större än den normala och där är noll förklaring vad som händer när banken sedan försöker att få lite information.