Citat:
Ursprungligen postat av
Martian-Sand
Vad gör man ens i kyrkan? Vad ska jag göra ifall jag går dit? Jag är inte troende eller så.
Vad arbetar du för i ditt liv? Vad strävar du efter i en relation med en kvinna? Vad arbetar du för i ditt jobb? Ett centralt syfte med att gå i kyrkan är att fira Det Allra Högsta och därmed arbetar för och sträva efter rätt rak och i rätt mänga i alla dessa lägre ting. Då kommer även alla dina relationer i dessa lägre ting ordnas om mot en förening med det allra högsta.
Om du tycker att det låter som ett spännande äventyr, så kan du besöka en kyrka och om du tycker det lockar men känner att tro delen känns knasig så kan du kontakta någon av prästerna där så kan han hjälpa dig få mer klarhet.
Om du har några mer personliga frågor kring att gå i kyrka som du vill PM:a så är det fritt fram. Jag är konvertit till Katolska kyrkan och det har varit en stor omställning för mig.