Citat:
Ursprungligen postat av
Japhy
Varför tycker du det är okej att Biden använt din son till att sälja tillgång till Vice Presidenten och att Biden personligen tjänat många miljoner på detta. Miljoner som slutsats via suspekta skalbolag, utan insyn. För att lyckas med detta bedrägeri har Biden använt diverse olika mail-alias, i syfte att dölja sin egen direktkommunikation med Hunters finansiärer. En direktkommunikation han dessutom offentligt ljugit om.
Eller lever du helt enkelt i verklighetsförnekelse.
Suck. Republikanerna drev igenom en riksrättsprocess mot Bill Clinton för att han hade haft sex med Monica Lewinsky i Vita Huset. Men de tyckte det var helt okej att Trump bad Floridas guvernör att ordna fram 13000 röster (eller hur många det nu var) så att han skulle kunna vinna valet i Florida.
Att jämföra Bill Clintons sexlek i Vita Huset eller Joe Bidens strulige son (och pappans försök att hjälpa sonen) med Donald Trumps inte ens dolda försök att omintetgöra 2020 års valresultat skulle vara häpnadsväckande, om det inte var för att du själv uppenbarligen är en Trumpist.
Okej, fatta detta. Jag ogillar socialdemokraterna och tål inte Magdalena Andersson. Jag röstar på SD för att jag vill ha väldigt mycket mindre invandring och rejält mycket hårdare lagstiftning.
Men det betyder inte att jag stöttar en gränslös megalomaniker som Trump. Han är en man som skiter i all lagstiftning och all anständighet för att få det som han vill. Och att så många amerikaner och även en del svenskar så okritiskt hyllar honom är bara sorgligt och skrämmande.