Citat:
Ursprungligen postat av
Blundetto
Skrev lite snabbt. Fakta att man inte nödvändigtvis är utvecklingstörd för att man inte hänger med sin åldersgrupp. Det var i respons till en idiot som menade att trettonåringar generellt är utvecklingstörda med en nolla i konsekvenstänkande. Vad det nu har med fallet att göra då inget tyder på att BO var varken efter eller inte kunde tänka på konsekvenser. Att bli ihjälskjuten är en ganska långtgående konsekvens vid tretton som det ändå är ganska OK om de inte tänker på i den åldern IMO. Länken kan du köra upp i arslet.
Om du anser att länken hör hemma i mitt arsel så är nog ämnet inte något du bör yttra dig kring och trådar likt denna hör du inte hemma i.
Ingen tror förövrigt att 13-åringar helt saknar förmåga att värdera till viss del. Annars hade de sprungit rakt ut i vägar etc oftare än vad de gör men saken är att de gör en mängd riskfyllda saker ändå just pga att deras hjärnor inte är färdigutvecklade.