Citat:
Ursprungligen postat av
Papi92
Tror att det finns många som sitter på information kring detta. De 4 ungdomarna är ju inte inblandade alls i mordet utan enbart vittnen och misstänkta för andra brott som delvis kan kopplas till utredningen kring mordet. Alla ungdomar var vänner.
Att vuxna som mördar barn hängs ut offentligt är inte mer än rätt men ungdomar som förlorat en kompis och kanske varit nära och dö själva där alla idag är på olika SIS hem med möjlighet att komma ut och lägga det här bakom sig bör inte hängas ut med namn.
Att man hängs ut med namn när man är DÖMD för ett brott är helt rätt. Men att man åkt dit för misstankar är fel. Som i det här fallet, han från brandbergen är släppt ur häktet? Varför ska han bli dömd ute på gatan för? Han ska väl också få komma ut och gå lägga det här bakom sig men ändå finns hans namn med?
Det är inte rätt att namn hängs ut för att man är misstänkt bara.
Då borde tingsrätten göra rätt ifrån sig och rätta till i protokollet att dem inte är misstänkta i detta ärenden.