Citat:
Ursprungligen postat av
FyFanVadFattigt.
Från DN igår -
https://www.dn.se/sverige/regeringen...tning-pa-gang/
Studenter som är uppenbart olämpliga för sin utbildning bör kunna avskiljas.
Uttalandet till DN kommer efter att han läst saken kring den nationalistiska aktivisten Christian Peterson med bakgrund i NMR skrivit in sig på en kurs vid Karlstad univeristet.
Peterson skrev nedsättande kring sin lärare och sina kurskamrater i sina nätkanaler.
Häcklade sin lärare utifrån lärarens etniska ursprung.
Hälften av studenterna har hoppat av enligt artikeln.
Läraren är sjukskriven.
Resten av kursen blir en ren läskurs utan föreläsningar.
Vad tycker regeringen om detta?
Vidare så kritiserar utbildningsministern såväl cancelkultur som andra överdrifter.
Utbildningsministern avslutar med:
– Vi har åsiktsfrihet i Sverige – men man har ett stort ansvar och skyldighet att agera enligt lagens ramar och agera moraliskt rimligt mot andra människor. Att direkt eller indirekt hota och tysta studiekamrater, lärare och forskare är förkastligt, säger Mats Persson.
Så är det på tiden att liberalerna äntligen visar lite ryggrad och på allvar värnar den högre utbildningen eller ska man låta vem som helst löpa amok och störa ut den man inte tycker om?
Ska inte lärare och professorer på universitet ha någon integritet och slippa påhopp från militanta studenter likt Peterson?
Är en students åsikter viktigare än en halv klass studenters önskan att förkovra sig?
Om inte regeringen sätter ner foten så vart hamnar vi då?
På 30 talet var faktiskt det så att det var det en studentkår som var först ut med att bränna böcker.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Bokb%C...i_Nazityskland
Den där dåren igen. Mats Persson alltså.
Den andra dåren har allvarliga psykiska problem och baktalar en journalist som vill granska hans rasistiska kurs.
Vi lever i tvärtomlandet där rasisten Hübinette skyddas, och i yttrandefrihetens namn inskränker vi yttrandefriheten.
Istället för kritiskt tänkande så är vi NPCs i ett lämmeltåg och kör Sverige ner i avgrunden.
Fyfan vilka dumskallar ni är hela bunten.