• 1
  • 2
2023-09-07, 21:20
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rudolf92
Bruttolön: 36k
Jobbar inom vården
Inneboende, betalar 0 kr i hyra
Har CSN-lån, inga andra lån

Fast anställning?

Om du har det borde det inte vara några problem att få ett blanco-lån hos någon av de stora affärsbankerna mer än 200' kr. Givet att du inte har något dum historia bakom dig som syns i ex UC.
Citera
2023-09-08, 01:31
  #14
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rudolf92
Har aldrig haft något annat lån än CSN.

Tidigare prövat låneförmedlare men blev inte nöjd med erbjudandena så beslöt för att vänta 1 år innan nytt försök.

Tycker du skall stanna där med CSN, eller eventuellt att ta ett lån den dagen du skall köpa dig en bostad.

Ta inte ett blancolån på 200 papp så där utan vidare. Du försämrar bara för din ekonomiska framtid. Bättre att du istället arbetar och sparar ihop till 200 papp. Det är inte så svårt.
Citera
2023-09-08, 01:33
  #15
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KR12345
Har du inga betalningsanmärkningar så är det väl bara välja vilken bank som helst och ansöka om blancolån?

Exakt. Det kommer att gå lätt med fast anställning och utan någon negativ betalningshistoria.

Dock så rekommenderar jag TS att hellre spara ihop till pengarna (som är hyfsat lätt). Mycket bättre ekonomi i det.
Citera
2023-09-08, 08:17
  #16
Medlem
Behöver du verkligen lånet?
Citera
2023-09-08, 09:14
  #17
Medlem
mastejags avatar
Nu har ju många redan sagt det men vad i hela världen ska någon som du med 200k blancolån till!? låter ju helt huvudlöst!

Extra intressant när du säger att räntan inte spelar någon roll

Du borde kunna spara runt 15k/mån och därmed ha de pengarna ganska snabbt. Låter som att du ska köpa knark för hela slanten
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in