Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Inte heller gör uppenbar rasism och nazism som Hübinette sprider det heller. De som stöder det, står på nazismens och rasismens sida. Onda människor. Samma tankegångar som ledde till förintelsen och som nu framförs på universiteten som någon form av vetenskapliga sanningar och folk som själva kallar sig antirasister stöder det och föreläsaren. Samma tankar som nazisterna framförde om att människor är onda, bara utifrån sina gener.
Hur blev det så här? Hur blev de som säger sig stå för mänskliga rättigheter, nazister och rasister och ställde sig på ondskans sida.
Därför att de är 'pappa' till epiteten dumbom! -Äpplet faller inte långt från trädet -ta fast tjuven ropar tjuven.
Du blandar ihop laddade avhumaniserings epiteten i en floskelsörja med 'ondska' huller om buller och försöker göra deras ord till ditt slagträ i din sak, där inkluderat 'förintelsen'.
Även om du står på rätt sida i denna fråga blir du en del av problemet pga. tondövhet, och ohörsamhet.
Ondska är ett moralisk värde mot sanning
-Helt rättfärdig?
Sluta opportunist-floskla!