Citat:
Ursprungligen postat av
Hollenrik
Brukar vara ute mycket i skog och mark och fiska, ofta träffar man på östeuropéer i dessa miljöer, framför allt polacker.
På många av dessa ställen är det nedskräpat som fan. Kalla mig fördomsfull, men det känns som att de flesta svenskar och nordbor brukar vara väldigt miljömedvetna och plocka undan efter sig.
Är det någon kulturell grej i dessa länder att man skiter i miljön? Kanske någon östeuropé som kan upplysa mig?
Tidigare hade jag iaf bilden av att polacker och andra folk som bor ganska långt norrut brukar respektera naturen/skogen, men nu vette fan alltså.
Obs. Tråden är inte alls ute efter att smutskasta östeuropéer, brukar generellt komma bra överens med dom och har många kompisar från dessa regioner men detta fenomen stör mig nåt otroligt. Tror inte att folk som är födda i Sverige med bakgrund från öst beter sig såhär.
är det inte polacker/östeuropeer i hantverkssvängen?
Som kör rakt ut i skogen med rivningsmaterialet då de inte har passerkort på SRV då de arbetar utan svensk firma?
de verkar ju jobba och supa stenhårt en del av dem så det blir väl lite si och så med att sköta allt utom det man måste.
Hittar jag på utan att veta egentligen.
----------
Annars känner jag en del polacker och litauer - bra typer - och har haft massa östeuropeer som la om mitt tak.
De jobbade visserligen på en etablerad svensk firma så där gick det bra.
Och det verkade vara ordentliga typer.