2023-08-28, 17:28
  #1
Medlem
Pojkens försök att jäklas med en skolkamrat gick överstyr. Nu åtalas han för falsk beskyllning efter att ha tipsat polisen och osant beskyllt skolkompisen för våldtäkt.

Piteå 28 augusti 2023 16:14
35
Tipset kom in till polisen via deras e-tjänst. I texten står det att den utpekade pojken såg tre småflickor och erbjöd dem godis om de följde med honom hem. Där uppges han ha klätt av sig och våldtagit flickorna. Tipsaren hade även bifogat en smygtagen bild på pojken som han anklagade för våldtäkt.

När den falskt anklagade pojken kom hem från skolan berättade hans pappa att polisen hade ringt och då förstod pojken direkt att det var en viss skolkamrat som låg bakom.

Han tyckte inte att det var speciellt roligt att bli anklagad för något sådant och han anade att det skulle kunna få stora konsekvenser i framtiden. Det hade redan börjat pratas om saken i skolan.

Nu åtalas pojken för falsk beskyllning och den falskt utpekade pojken kräver 10 000 kronor i skadestånd. Den åtalade och hans vårdnadshavare bestrider ersättningsanspråket och tycker inte att det är rimligt.

https://pt.se/nyheter/pitea/artikel/...dtakt/l7x3z71r

Artikeln är publicerad i Piteå-Tidningen men visar en bild på Luleå tingsrätt så vet inte vilken stad det handlar om. Någon som vet mer?
Citera
2023-08-28, 18:52
  #2
Medlem
sykkelpumps avatar
Vet inget mer, men tycker att 10 000 kr är för lite om detta stämmer.
Citera
2023-08-29, 04:39
  #3
Medlem
Konstnarren5s avatar
Hade det gått likadant om det varit en tjej som anklagade?
Citera
2023-08-29, 09:34
  #4
Medlem
Boggas avatar
Han som "jäklades" hade samma känsla för skämt som Michael Scott... Ja visst var det skoj? Höhöhö

https://www.youtube.com/watch?v=T3YkqbP-4ao

Jag tycker 10.000 är en skämtsumma, lägg på en nolla
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in