Citat:
Ursprungligen postat av
Man-At-Arms
Jaha, ja den har jag sett. Jag tycker filmer som
Bully är bra mycket obehagligare. Och Bully är ingen film jag tror elvaåringar köar för att se.
Även om du fortsätter rabbla upp obehagliga filmer, kommer mina svar inte förändras. Så nu önskar jag dig (och er andra i tråden) en god natts sömn, för nu ska jag sova
Edit:
Kan inte låta bli att svara. Om en elvaåring har förmågan att orka se det långa mästerverket är vederbörande troligtvis tillräckligt mogen för att hantera den scenen utan större problem.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nospheratu
Nu är du off topic. Tråden handlar om en film som heter Funny Games. Som är tillåten för alla i Italien. Eftersom du inte läst din egen artikel trodde du felaktigt att detta var ett myndighetsbeslut. Och skyndade dig att göra en jämförelse med svenska myndigheter. Vilket alltså är en helt irrelevant för att inte säga obildad fråga.
Så frågan kvarstår, vad är din poäng? Anser du att Sverige också borde låta filmproducenter sätta sina egna åldersgränser?
Du får mothugg.
Är Once Upon A Time In America automatiskt en 15-årsfilm?
Man-At-Arms delar inte din åsikt.
Jag vet vuxna som inte kan hantera den. Once alltså.