jag har hittills inte hittat någon vettig tråd om just utländska Bank/sparkonton med hög avkastning. Dela gärna med er om era erfarenheter eller med tips och råd. Gärna om banker med låga krav när man vill öppna konto,det ska gå Enkelt & krångelfritt! Jag vet och hört från många att Georgien och Egypten är bland dom länder där vem som helst i princip kan öppna ett bankkonto utan några som helst höga krav.
1. Georgien har för närvarande 10% ränta på deras sparkonton
2. Egypten har för närvarande 19% ränta på deras sparkonton
Dock Egypten har betydligt högre inflation än Georgien...
Det är glädjande men hög ränta på sitt sparande, dock lite tråkigare när det visar sig att du inte kan ta ut pengarna från ditt sparande, då banken har konkursat.
Du får en rejäl strutnäsa ha ha
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!