Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Inte ens John Stuart Mill förespråkade total yttrandefrihet, det finns ingenting i den västerländska upplysningshistorien som försvarar denna typ av aktioner. Här är tre argument för tesen att bränna koranen är moraliskt fel:
1. Sverige är med i EU och har precis varit ordförandeland. Nyligen fördömde EU koranbränningarna i Sverige - med rätta! - och visar bara på att Sverige inte längre är en ö isolerad från omvärlden. Som korvgubben Johan Pehrson skulle ha sagt så måste Sverige acceptera samarbete med övriga EU-länder. Att ständigt gå emot EU och visa taggarna utåt kommer inte vara gynnsamt för Sverige som stolt mångkulturalistisk nationalstat. Vi borde istället rätta in oss i ledet eftersom det EU förordar är oftast 100% korrekt.
2. Att tillåta koranbränningar gör Erdoğan upprörd och kan hindra oss från att gå med i NATO. Alla forskare och politiker är rörande överens om att Sverige måste gå med i NATO för att slippa hamna i klorna på Putin. Så rörande överens att vi inte ens behöver ha en folkomröstning om saken. Således vore det ju extremt oansvarigt och omoraliskt att tillåta fler koranbränningar om det indirekt innebär att vi inte kan gå med i NATO.
3. Att bränna koranen är en rasistisk och xenofobisk aktion. Sverige är ett stolt mångkulturalistiskt land där alla har samma rättigheter oavsett hudfärg eller bakgrund. Att tillåta svenskar elda upp en sådan helig skrift inom den muslimska diasporan riskerar inte att bara leda hat och rasism mot muslimer, utan även spä på kriminalitet och otryggheten i våra förorter. Det är dags att vi väljer solidaritet framför hat, gemenskap framför vi-mot-dom, det är dags att lyssna på det en klok politiker och filosof en gång sade: "öppna era hjärtan!"
Dags att förbjuda koranbränningarna.
1. Hur definierar vi "Koranen" i lagboken? Kan den innehålla en ritad kuk på sida 10? Räcker det med att muslimer uppfattar att det som en Koran? Jag frågar eftersom jag vill undvika en Farenheit pandemi där information bränns hit och dit lite överallt bara för att provocera
2. Han som eldade upp Koranen i Stockholm kom från Irak. Uppenbarligen är det inte bara etniska Svenskar som har problem med religionen. Borde inte muslimer börja fundera vad exakt det är som får människor över hela världen att ta avstånd från religionen?
3. NATO är en försvarsallians som Sverige måste gå med i av just den anledningen att vi saknar trovärdig arme. Ingen arme = inga krig, har varit en ohållbar stratergi sedan 60 talet och har bara tvingat oss till att göra saker vi inte vill för att blidka diverse makter. Sverige måste med andra ord bygga upp egna armen hur som helst, oavsett vad andra medlemmar av NATO anser är viktigt.
Att bränna Koranen är moraliskt fel i en mening, håller med. Men få behöver bränna den för att kritisera muslimerna. Jag tycker till exempel att kosher slakt är gräsligt och hade haft djup respekt om västerländska muslimer hade rakt av övergett den seden. Istället borde det räcka med en injektion på djuret.