Citat:
Ursprungligen postat av
Jagaresamlaren
Jag har hört folk teckna försäkringar för mobiltelefoner värda 10k och bilar värda 40k. De flesta har råd att ersätta sånt här om någonting skulle hända så vad är poängen med försäkring?
Självklart förstår jag poängen med att ha en villaförsäkring.
Tror folk att man tjänar pengar på försäkringar? Kan någon förklara?
Det beror nog lite på vad man är för typ av person. Jag som har ordning på mina prylar ser ingen anledning att ha diverse extraförsäkringar på mina prylar.
När det gäller min och frugans mobiler så kör vi ganska enkla sådana som vi köper kontant, de kostar kanske runt 3000 kr och det är ju meningslöst att ha försäkring på. Dessutom finns ju garanti om det nu är något som krånglar. Vi har har inte "dyrare" telefoner för att vi inte har användning för det.
Bilen är dock helförsäkrad, men den är ju bara året gammal och det är ju lite surt att kanske krocka med den eller få den förstörd. Men en pryl för 250K är det ju inte så konstigt att man har försäkrad. Hade jag haft en 10K bil hade jag bara haft trafik på den, hade jag haft en på 40 så beror det ju på premien.
Men jag kan inte förstå mig på folk som går på lurendrejeriet om att köpa till diverse extraförsäkringar när de köper ny elektronik osv.