Citat:
Ursprungligen postat av
Autobahn76
Vid närmare eftertanke så kanske ett bättre namn för tråden skulle ha varit ”Vilka bolag kommer att kapitalisera mest på AI-teknikskiftet.
Som tidigare nämnt är det som kallas för "AI" ingenting nytt. Det som har hänt med ChatGTP är att vanligt folk (icke-tekniskt intresserade) har upptäckt den mänskliga tilltalande aspekten med en språkmodell.
Finns videos på youtube hur du kan träna din egen modell. OpenAI tränade på typ hela Internet, det är det som sticker ut.
Varför tror du det alltid är stockbilder med en AI som ser ut som en människa & lite binära tal som flyter runt figuren? Just det... det tilltalar oss när vi kan se en framtid där AI är nåt vi kan relatera till. Att prata om Python & TensorFlow är inte lika sexigt.
En jämförelse med robotar: det finns japanska företag som gör väldigt realistiska mänskliga robotar. Men de tjänar inga pengar. ABB gör också robotar, men de ser inte ut som människor... ABB tjänar pengar.
Problemet som jag ser det med hypen just nu är att folk extrapolerar saker som framtiden baserat på okunskap. AI will do this, AI will do that. Om du verkligen vill hitta bra case så måste du sätta dig in i det grundläggande tekniska (computerphile på youtube har enkla videos som förklarar hur man tränar AI-modeller t.ex.)
Min hype är ungefär 0% kring AI. Det säger jag trots att jag använder ChatGTP varje dag (mer än google) och jag har en akademisk bakgrund inom datalogi. Det liknar lite hetsen kring crypto för ett par år sedan, företag som la till ordet "blockchain" kunde gå upp 100%.
Vill du förlora pengar snabbt, kasta pengar på AI-hypen. Vill du faktiskt tjäna, vänta på att företag som Nvidia går ned kraftigt & fyll på. Nvidia var ett lika fantastiskt företag i oktober 2022 som det är idag, med skillnaden att om du köpte aktien då, hade du mer än dubblat pengarna.