Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Vänlige Viktor
			 
			Inte om innehållet i studien eller hur testerna gick till.
Bara att man gjort dessa och konstaterat mänskligt fett i tvålen.
		
	 
 
Visa mig 
studien, inte en nyhetsartikel eller ett pressmeddelande.
	Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Vänlige Viktor
			 
			Nej, det är det inte alls.
		
	 
 
Jo, det är det. Du har använt tråden för att försöka etablera en relation mellan Danzig-tvålarna och tvålmyten i Auschwitz; att det finns "ett korn av sanning" i tvålmyten. Du har inga bevis för detta.
	Citat:
	
		
			Jag påstår bara att denna myt 'skulle kunna' delvis komma ifrån att man gjort sådana experiment med tvåltillverkning.
		
	
 
Hur?! Det har redan demonstrerats att tvålryktena i Auschwitz har sina rötter i krigspropaganda från första världskriget. Om du vill göra gällande att denna propaganda istället hade sina rötter i föreställningen att en läkarskola i Danzig (enligt en obefintlig polsk studie) skulle ha tillverkat tvålar med mänskligt fett, så måste du kunna påvisa detta.
Hela "temat" med att tyskarna efterbehandlade lik för industriella syften florerade i många olika former; vi har redan diskuterat lampskärmar, smörjmedel och nermalda judiska benrester.