Citat:
Ursprungligen postat av
KillenArCP
Känner folk i Norge och är det den 17e maj, ja då åker folkdräkten fram. Kollar man Instagram så ser man fullt med tyskor som bär Kirndl (rätt stavning?) och många nationer verkar vara stolta över sin folkdräkt. Folkdräkterna brukar vara ruskigt snygga och en symbol för det nationella, rena motsatsen mot vårt nya multikulturella samhälle. Man blir varm i hjärtat när man ser det.
I Dalarna verkar det var halvt obligatorisk med folkdräkt på midsommar men i övriga Sverige så bär kvinnorna en vit klänning och mannen skjorta. Roligare än så blir det inte. Vad har hänt med den svenska folkdräkten? Är det för dyrt för Svensson? Är de obekväma? Anser folk att det är fult?
Själv anser jag att det är en klädsel som livar upp stämningen, bortom det tråkiga modet, ser elegant ut och värmer ens hjärta. Skulle du själv kunna tänka dig bära folkdräkt?
Har sett en hel del folkdräkter på midsommarfirande ute på vischan. Har dock noterat att det verkar vara äldre och yngre - alltså typ boomers och Gen Z som bär folkdräkt, men detta är bara mina egna iakttagelser.
För att svara på dina frågor: ja, folkdräkt är sinnessjukt dyrt, finns väl typ 3 personer i hela Sverige som kan den konsten med alla sy-tekniker som behövs. Du måste absolut vara beredd att punga ut 15.000:- men det beror på kvalitén. Begagnade kostar mindre givetvis men kan fortfarande handla om några tusenlappar. Eftersom den används så sporadiskt kan man förstå varför det tar emot att lägga ut så mycket pengar, tyvärr. Hade gärna haft en själv men ekonomin är för tillfället begränsad, i framtiden hoppas jag kunna införskaffa en.
Nej de är inte obekväma, tvärtom skulle jag säga. Kan inte svara för de manliga plaggen dock.
Jag håller med dig, det hade varit roligt om man såg fler. Även utanför nationaldagar, inget fel att slänga på sig en vid dop, bröllop osv.