Citat:
Ursprungligen postat av
Eidermag
Det är inte jag som säger åt folk att stämma företag eftersom dom inte riskerar några större kostnader. Bevisbördan borde ligga på dom som gör det.
Men vad sägs om huvudparagrafen som bestämmer vad som får vara FT.
"3 d § I tvistemål där förlikning om saken är tillåten ska tingsrätten alltid bestå av en lagfaren domare, om värdet av vad som yrkas uppenbart inte överstiger hälften av prisbasbeloppet"
1. Redhat, som påstår att folk inte riskerar större kostnader, skriver att indispositiva mål alltid kan bli FT eftersom inget värde anges. Jag är som sagt inte en expert så någon som är det kanske kan förklara vad "tvistemål där förlikning om saken är tillåten" kallas?
2. Samma expert kanske kan förklara vad det uppenbara värdet av domen är. Jag köper inte att det är skadeståndet för det är knappast uppenbart. Och har inget jämförbart värde för Lexbase. Och skadestånd är inte i närheten samma sak som fastigheter eller hundar eller dom andra exempel som tagits upp, även om jag kanske inte kan orden som förklarar skillnaden.
Var är rättskällan som säger att mål om folks rättigheter ska vara FT? Och vilka FT-mål finns som handlar om det?
1. Om du inte förstår skillnaden mellan ett dispositivt tvistemål och ett dispositivt tvistemål
med indispositiva moment så kanske det är bättre att hålla tyst? Tycker du börjar bli lite irriterande nu. Det är som att du inte vill förstå eftersom du är helt inkapabel att acceptera att du helt enkelt har fel.
FYI så skriver man specifikt "där förlikning om saken är tillåten" för att det exempelvis inte ska omfatta vårdnadstvister eller underhåll, är de jag på rak arm kommer på.
2. Förklara istället varför folk som kräver ett skadestånd på 5 000 - 20 000kr ska riskera rättegångskostnader på flera hundra tusen. Det är du som påstår att detta går emot syftet med lagen, vilket är själva motsatsen till vad som står i både förarbetet till småmålslagen och rättegångsbalken.
Även här har vi ett mål, där EU kommissionen underlåtit ta ställning till behandling av personuppgifter,
Mål T-354/22 (tribunalen)
Ersättningen låg på 400 euro