Citat:
Ursprungligen postat av
abidazz
Säger magen det?
Nej, men alla hot som riktas mot Sverige från islamistiskt håll. Vilket europeiskt land skulle vara utsatt för fler hot än Sverige just nu menar du?
Vi har enligt polisen varit ett legitimt mål för islamister i åratal. Sen den 8 mars i år så är vi inte bara det utan även ett prioriterat mål. För övriga europeiska länder har hotet minskat på senare år. För Sverige är det istället det högsta någonsin och spela inte dum! Du vet mycket väl vad det beror på! Naturligtvis kommer detta att leda till att islamistsvin kommer att mörda svenskar.
De syriska bröderna som planerade kyrkattacken är tyvärr inte bara muslimer och förvirrade. De har kopplingar till internationell jihadism och det är verkligen ingen slump att de begett sig till just Sverige och rekat inför ett terrordåd.