2023-05-13, 12:56
  #1
Medlem
Citat:
Stormen vntas passera i omrdet vid grnsen till Myanmar och i nrheten av flyktinglgen i Bangladesh, som huserar runt en miljon mnniskor.

Vi bor i hus gjorda av presenningar och bambu, sger flyktingen Enam Ahmed, som bor i ett lger nra staden Teknaf.

Vi r rdda. Vi vet inte om vi kommer att f skydd. Vi har panik.

Myndigheter i Bangladesh har frbjudit flyktingar frn att bygga permanenta hus, av rdsla fr att de ska etablera sig i Bangladesh i stllet fr att tervnda till Myanmar varifrn de flytt. Flyktingar frn riskomrden har evakuerats och alla kyrkor, kontor och utbildningslokaler i lgren ska anvndas som skydd mot stormen, enligt myndigheterna. Bitrdande flyktingkommissionren sger dock till AFP att alla rohingyer i lgren r i fara.

Runt 1 000 personer har ven flytt semestern Saint Martin i Bengaliska viken, som ligger i Mochas vg.

Meteorologer i Dhaka klassar stormen som vldigt allvarlig medan deras kolleger i Indien beskriver den som extremt allvarlig.

Cyklonen Mocha r den kraftigaste stormen sedan cyklonen Sidr, sger Azizur Rahman, chef vid Bangladeshs meteorologiska myndighet.

Sidr slog mot Bangladeshs sdra kust i november 2007. ver 3 000 mnniskor dog och stormen orsakade skador fr tiotals miljarder kronor.


https://www.svd.se/a/Q7q0nV/evakueri...cyklonen-mocha

https://zoom.earth/storms/mocha-2023/
__________________
Senast redigerad av spark040 2023-05-13 kl. 13:09.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in