2023-05-10, 21:51
  #85
Medlem
varfors avatar
Vita citattecken runt stora delar av texterna?
Citera
2023-05-10, 22:18
  #86
Medlem
asdfghjklzxcvbnms avatar
Det är dessa ” födda med guldsked i munnen” som senare får högt avlönade prestigejobb i samhället. Inte på grund av sin kunskap och hårt jobb. Utan på grund av sina kontakter, och bakgrund. Som senare sitter och ser ned på folk som tvingas gå på bidrag och står utanför samhället för att dom drog den motsatta nitlotten i livets triss. Vidrigt översittarslödder som sparkar nedåt.
Citera
2023-05-10, 22:49
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
Det kan man verkligen undra. Jag var den siste i klassen att köpa en räknedosa men var tämligen slängd på räknesticka och kunde således sätta mig i respekt.

Det finns många sätt att förbättra skolan. Ett av de mest viktiga borde vara att avskaffa högskoleprovet som endast gynnar latmaskar och de som gjorde bort sig i gymnasiet.

Tyvärr är det som det är i Sverige. Alla ska med. Ingen får slås ut.

Med tanke på den orättvisa betygsättningen - vissa skolor, tex Manilla, ger mkt högre betyg än eleverna bör ha utifrån de nationella proven - borde det väl snarare vara så att man enbart använder HP som antagningsgrund till universitetet. Alternativt skulle man sätta betyg som till 100% speglar resultat på nationella prov ( som skulle rättas av lärare på annan skola)
__________________
Senast redigerad av Laternan 2023-05-10 kl. 22:54.
Citera
2023-05-10, 22:52
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kryptonitmannen
Man får vara bra dum man man tror detta är nåt unikt för att dom har rika föräldrar.

Minns det var en hel klass som åkte dit på fysk pånationella provet på min skola.
Problemet här var väl egentligen inte främst att de fuskade, utan att skolan tillät dem att ha egna datorer på prov, vilket möjliggjorde fusket. Skolan såg mellan fingrarna med andra ord
Citera
2023-05-10, 23:13
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Laternan
Problemet här var väl egentligen inte främst att de fuskade, utan att skolan tillät dem att ha egna datorer på prov, vilket möjliggjorde fusket. Skolan såg mellan fingrarna med andra ord

Det är inget konstigt med att ha med egen dator till ett prov. Digital salstentamen finns som alternativ på många universitet där laddar man ner ett program på sin egen dator som loggar varenda knapptryck och man kan inte heller öppna några andra program än själva provet under tiden innan läraren godkänt inlämningen med en kod. Skolan har förmodligen inte haft rätt säkerhetsprogram.
Citera
2023-05-10, 23:34
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av asdfghjklzxcvbnm
Det är dessa ” födda med guldsked i munnen” som senare får högt avlönade prestigejobb i samhället. Inte på grund av sin kunskap och hårt jobb. Utan på grund av sina kontakter, och bakgrund. Som senare sitter och ser ned på folk som tvingas gå på bidrag och står utanför samhället för att dom drog den motsatta nitlotten i livets triss. Vidrigt översittarslödder som sparkar nedåt.

Samma anda som här inne. Har en flicka med lite trasig bakgrund käkat några tramadol eller en wt kört för fort med a-traktorn handlar var fjärde inlägg om föräldraansvar gärna även med länkar till deras facebook.

Nu helt knäpptyst. Inte ett ljud om föräldraansvar i denna tråd. Trots att hårresande 25% av eleverna har föräldrar som fundamentalt missat en av dom viktigaste uppgifterna, att lära sina barn att man inte ska fuska sig fram i livet.
Citera
2023-05-10, 23:35
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Det amerikanska utbildningsystemet fungerar inte som vårt. Det ser ut så här;

X) Kommunala skolor som följer federala statens, delstatens och kommunens läroplan. USA har fortfarande närhetsprincipen. Det finns mycket bra sådana skolor men det förutsätter naturligtvis att du bor i distriktet och de bästa skolorna finns där rika och övre medelklassen bor. Dessa är helt gratis men vissa skolor tar ut avgifter för lunchen. Det beror på delstat och kommun. Vissa skolor är välfinansierade medan andra är underfinansierade. Det beror som sagt på hur mycket delstaten och kommunen satsar på skolan. Tex. har kommunen Bronxville utanför NYC ruggigt bra kommunala skolor medan New Yorks kommunala skolor (med undantag) är skräp. Å andra sidan måste du ha råd att bo i Bronxville och det har inte alla.

X) Federala skolor - tex. skolor på militärbaser som följer en federal läroplan. Amerikaner som tjänstgör i tex. Tyskland skickar sina barn till basens egna skolor. De är avgiftsfria naturligtvis.

X) Specialskolor (Magnet Schools) tex. musikskolor eller för handikappade barn som följer federala statens, delstatens och kommunens läroplan. Det finns bra sådana och dåliga sådana.

X) Friskolor (Charter Schools) som följer federala statens, delstatens och kommunens läroplan. Det finns bra och dåliga sådana. En del är "for profit" och drivs av företag medan andra drivs av stiftelser. Vissa delstater och kommuner ser till att de är hårt reglerade medan andra är fria.

X) Privatskolor - de följer inte läroplanen och får inga kommunala, delstatliga eller federala medel. Det finns religiösa sådana så som judiska ultra-ortodoxa skolor och Amish skolor som enbart lär ut religion och litet av värde. Det finns katolska skolor som drivs av katolska kyrkan och har bra rykte och så även Episkopalkyrkans skolor. Den först nämnda typen har rätt mycket italienska arbetare med bra löner (tänk snickare och elektriker) medan Episkopalkyrkans skolor är för rika människor. Det finns också helt sekulära skolor.

X) Hemskolning - du behöver inte ha ditt barn i skolan. Du kan undervisa ditt barn hemma. Hur det är reglerat beror på kommunen.

Till sist har USA olika typer av college/universitet. Huvudmannen kan vara en kommun, delstat (tex. UCLA, Berkely, Chapel Hill, Madison, San Diego, Urbana-Champaign, Rutgers, A&M osv.) eller den federala staten (tex. West Point). USA har också drivor med privata högskolor som drivs i stiftelseform (tex. Ivy League skolorna, Stanford, Chicago universitet osv.). Det finns också "for profit" högskolor som trivs av företag. Du får naturligtvis betala en avgift oavsett vart du går men det finns stipendier, reduktionsprogam, studielån och studiebidrag osv.

I USA går 12% av eleverna i privatskolor och ungefär 8% är hemskolas. Vidare är i stort sett alla dagis i USA privata men det finns bidrag att få om du behöver det även om de flesta amerikaner föredrar att kvinnan är hemma med barnen. USA har ingen mammaledighet eller betald mammaledighet - vilket bör ses som positivt.

Det jag argumenterar för är att privata skolor skall återkomma till Sverige. Det finns många svenskar som inte vill ha sina barn i en skola som följer den svenska läroplanen. De som vill ha seriös pedagogik, noggranna bedömningar, ätbar skolmat och lärare med riktig utbildning - med en mastersexamen eller doktorsgrad i sina ämnen. De vill ha en skola med skoluniform, lugn och ordning med modest pragmatisk lutheranism på schemat. En del kanske vill ha sina barn i flick eller pojkskolor - eftersom de anser att det är mer passande.

De som vill ha sina barn i våldsamma mångkulturella företagsdrivna friskolor och kommunala skolor får väl ha det - men tvinga inte andra till detta. Vidare - det kostar dig ingenting. Snarare leder det till mer pengar för skolsystemet eftersom människor som kan skickar sina barn till privata skolor inte heller brukar den. Alla länder (i världen) har privatskolor. Sedan kan jag tycka att en rimlig skattereduktion kan göras för dem som skickar sina barn till privata skolor.

Som du kanske har märkt har många företag privata sjukförsäkringar. De har det eftersom de inte vill att sina anställda skall vänta ett par år för en annars snabb och enkel operation. Detta är tack och lov lagligt i Sverige.

Jag hade hellre sett bra kommunala skolor och ett avskaffande av friskolor tillsammans med bra offentlig sjukvård men vad jag ser röstar 100% av väljarna på puckade partier som förstör snarare än bygger upp. Sverige har haft sin chans och valde att avskaffa sig själv genom "woke" och liberalism. Då får svenskarna stå sitt kast. I detta är jag helt överens med Thomas Gür.


Verkligen? Vilken gick du i? Enskilda Gymnasiet, Carlsons Skola, Victor Rydberg, Estniska Skolan, Engelska Skolan, Tyska Skolan?


Friskolereformen kom 1992. Detta kanske förtydligar;



Från Dagens Arena;


Sigtuna och Lundsberg finansierades inte av elevavgifter innan 1992. De finansierades av avgifter för logi, mat osv. Du kan naturligtvis sätta vilken avgift som helst. Lundsberg tog ut 285 000 kronor år (23,750/månad) år 2021 i avgift för logi.
Det spelar ingen roll vilken skola. Om du vill diskutera det vidare kan jag berätta i PM. Detta var FÖRE friskolereformen. Vad de kallade terminsavgiften vet jag inte men att den var hög är ostridigt. Vi hade något enstaka "problembarn" från något belastat ytterområde som kommunen betalade för, men det var ovanligt just eftersom att det var så pass dyrt.
Citera
2023-05-10, 23:55
  #92
Medlem
I ett sunt samhälle skulle givetvis namn och foton på fuskarna publiceras offentligt.
Citera
2023-05-11, 00:03
  #93
Medlem
Hade det varit en kommunal skola i Åtvidaberg så hade ingen brytt sig ett skit. Spela boll för fan.
Citera
2023-05-11, 00:33
  #94
Medlem
Kallebrogens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sweetcrypto
Det är inget konstigt med att ha med egen dator till ett prov. Digital salstentamen finns som alternativ på många universitet där laddar man ner ett program på sin egen dator som loggar varenda knapptryck och man kan inte heller öppna några andra program än själva provet under tiden innan läraren godkänt inlämningen med en kod. Skolan har förmodligen inte haft rätt säkerhetsprogram.
Fast nu var det iofs just för att de fick ha egna datorer som problemen uppstod. Det är mycket lättare att säkra skolans dator, som eleverna inte har tillgång utanför prov, än att säkra elevernas egna datorer. Det krävs lite uppfinningsrikhet, vilket de just visade prov på här.




Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Samma anda som här inne. Har en flicka med lite trasig bakgrund käkat några tramadol eller en wt kört för fort med a-traktorn handlar var fjärde inlägg om föräldraansvar gärna även med länkar till deras facebook.

Nu helt knäpptyst. Inte ett ljud om föräldraansvar i denna tråd. Trots att hårresande 25% av eleverna har föräldrar som fundamentalt missat en av dom viktigaste uppgifterna, att lära sina barn att man inte ska fuska sig fram i livet.
Skämtar du eller? Det har skrivits massor av inlägg om föräldraansvar i tråden:
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.
(FB) Massfusk bland eleverna på Campus Manilla.

Att folk inte läser varenda inlägg i en såhär lång tråd innan de kommenterar får man nog ha förståelse. Men att de inte gör det, och sen felaktigt påstår att något inte har skrivits när det tagits upp upprepade gånger, är lite svårare att förstå.

Låter som att du har lite förutfattade meningar om att folk här inte skulle anse att föräldrarna kan göra fel för att de har pengar. Så var dock uppenbarligen inte fallet.
Citera
2023-05-11, 01:52
  #95
Medlem
Phyllobatess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
En elitskola måste såklart kunna skylta med bra betyg. Troligtvis har lärarna själva läckt prov i åratal.
Hur ska annars skolan vara attraktiv och tjäna pengar?

Eleverna växer ju också upp med att känna att det "förtjänar" högre betyg och att de förtjänar att lyckas med utbildning och i arbetslivet - vilket betygen hjälper till med. Det förväntas även hemifrån. Gått i skolor i närliggande område och det fanns inget sånt, men eleverna ville ha bra betyg för betygens skull och självklart frågade man läraren om vad man skulle göra för att uppnå ett visst betyg. Folk argumenterade ibland för betygshöjning. Föräldrarna involverade i lärarkontakt men pressade också barnen. Det var jätteviktigt att man fick bra betyg och sedan fortsatte på vissa utbildningar.
Verkar vara mindre vanligt i andra områden - betyg tillmäts lägre betydelse. Hög socioekonomisk bakgrund är associerat mer att bry sig mindre om trafikregler, se sig som mer förtjänt, lägre empati. Men skolfusk kan ske var som helst. Däremot måste man tänka på hur viktigt det är för föräldrarna att det går bra för barnen och barnen blir naturligtvis påverkade.
__________________
Senast redigerad av Phyllobates 2023-05-11 kl. 01:57.
Citera
2023-05-11, 02:00
  #96
Medlem
Phyllobatess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Sverige har inga privatskolor. De är förbjudna sedan 1950-talet. Sverige har friskolor (Charter schools) - där huvudmannen är ett företag eller stiftelse men där finansieringen kommer från offentliga medel. Vidare måste friskolor följa läroplanen och betygssystemen. I Italien har de privatskolor - vilka är i princip utanför systemen. Hur mycket vet jag inte men i USA är de helt utanför systemen och vissa har sina egna betygssystem. Jag kan säga så här - om Sverige legaliserade privatskolor - dvs. skolor utanför läroplanen och skollagen samt där skolorna får ta ut avgifter för undervisning skulle 10-15% av de svenska eleverna försvinna till dem precis som i USA.


Vet du hur bedömning och betygsättning går till i skolan, gymnasieskolan och på högskolan? Har du bemödat dig att läsa läroplanen, kursplan samt tillhörande betygskriterier och hjälpmaterial (allmänna råd)? Finns att tanka ned på skolverkets hemsida. Inga hemligheter.

Bedömning är godtyckligt och lärare fuskar själva systematiskt. Jag såg det själv i yrket. Svensken läser något i Aftonbladet och sedan ylar de om elever "fuskar" och kräver sedan hårdare tag mot eleverna.

De stora fuskarna är inte eleverna men lärarna och rektorerna. Det handlar om elever (och studenter) som får lägre och betyg eller högre betyg oavsett prestation. Så fort folk sätter sig in i hur bedömning i utbildningssystemet går till brukar de förstå varför elever och studenter fuskar. Det säkraste sättet att få rimliga betyg är standardiserade prov. Visst kommer fusk ske men fusken kommer gå kraftigt nedåt. I synnerhet fusken som skolorna och deras lärare själva ägnar sig åt. Problemen med fusken söks inte bäst hos eleverna men hos skolverket, skolinspektionen, lärarutbildningarna, professorerna, lärarfacken, politikerna och frisskolelobbyn.

Det finns två vägar
- Fimpa den socialiserade skolan och återinför privatskolan igen. Det kommer betyda att vi har massor med olika betygsystem och pedagogiska inriktningar. Det kommer fungera ypperligt. Vidare kan du införa intagningsprov till högskolorna. Varför man tog bort det i Sverige är bortom mig.

- Inför standardiserade prov och intagningsprov till högskolorna. I princip raderar du både lärarnas och elevernas fusk. Så här fungerar tex. kommunist Kina. Landet leder på PISA.

https://en.wikipedia.org/wiki/Progra...ent_Assessment

Tyvärr kommer vi inte se något av detta eftersom våra eliter är puckon för att inte tala om de halvmesyrer till väljare som inte kan eller vet något. Inte undra på att Kina snart kommer att äga världen. Ja, kommunist Kina har privatskolor vilket är en jävla skillnad från företagsdrivna skattefinansierade friskolor som vi har i Sverige och värdelösa kommunala skolor. Om man skall ha "public schools" skall de vara statliga med katerundervisning och standardiserade prov. Pedagoger bör vara förbjudna att arbeta som lärare - vilket de var även i Sverige innan Olof Palme fasade ut lärarna (adjunkter) på 1960-talet och gav läraryrket till pedagoger.

Skolfrågor är inte speciellt komplexa. Skolorna fungerar galant i Kina, Japan, Sydkorea, Singapore, Hong Kong, Malaysia, Vietnam osv. Varför? Tja, de hade samma system som vi hade men som S och L beslutade att avskaffa på 1950-talet. Tyvärr.


Manillaskolan är inte judisk. Det finns en judisk skola i Stockholm det är Hillelskolan (friskola) som ligger på Östermalm. Vidare har Vasa Real (kommunal skola) ett judiskt högstadium som ligger i Vasastaden. Manillaskolan är en skola på Östermalm och den är inte privat. Det är en kommunal skola.

https://grundskola.stockholm/hitta-g...s-manilla-f-9/

Sverige har inga privatskolor vilket verkar vara jävligt svårt för folk att fatta. Sverige har enbart kommunala skolor och offentligt finansierade friskolor som lyder under läroplanen och skollagen. De får inte heller ta ut avgift annat än för mat, husrum och fritidsverksamhet. Detta gäller även de judiska skolorna. Det som skiljer Hillelskolan åt från en kommunal skola är att de har ett judendom på schemat och ett kosher skolkök.

Detta är en waspig privatskola i Grosse Pointe utanför Detroit
https://www.youtube.com/watch?v=e9JA...nnel=gpacademy

Detta är Spence - en av de absolut finaste skolorna i New York.
https://www.youtube.com/watch?v=1noH...=IsabelMerrell

Det är en flickskola så jag antar att flickorna är "förtryckta" enligt Liberalerna (L) och de andra sju partierna i riksdagen. Själv uppfattar jag inte att flickorna ser "förtryckta" ut men det är klart. Deras föräldrar cashar $55,000/året plus $25,000 i donationer för att deras barn skall få en vettig utbildning och ha lärare med en Ivy League examen och som faktiskt kan något om sitt ämne.

Phillips i New England (USA:s svar på Lundsberg)
https://www.youtube.com/watch?v=GYOt...hillipsAndover

Svenska Skolan i New York (nu i Jersey City - på andra sidan Hudson från Manhattan) - de följer svenska läroplanen. Utlandssvenskarna cashar $30,000 om året för att deras barn skall ha den svenska läroplanen. Varför vet jag inte.

https://www.youtube.com/watch?v=REPF...l=JerseyCityTV
https://www.youtube.com/watch?v=SKG6...l=BennyPersson

Sverige är antagligen det enda landet i världen (inkluderat Nordkorea) där privatskolor och seriös undervisning är de facto förbjudet. Sverige är nog också det enda landet i världen där föräldrar inte verkar bry sig om sina barns utbildning. Om de gjorde de hade de åtminstone läst läroplanen - men det gör de inte. Inte undra på att Sverige faller i PISA-mätningarna. Man kan kritisera amerikaner för mycket men de bryr sig i alla fall om sina barns utbildning. De borde svenskarna också göra.

Finns ju en del skolor som får tillämpa egna regler. Internationella skolor (Lycée Francis, Tyska Skolan, Estniska skolan). De var ju privatskolor i ordets rätta bemärkelse tidigare - dvs. ej det moderna "friskolor" som bara handlar om huvudman.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in