Citat:
Jag håller med dig.Det roliga är att jag själv bor i Stockholm nu, men är uppväxt på landet, utanför en mindre stad. Det var nog generellt så att de flesta såg stockholmare som ganska dryga och otrevliga generellt, så också jag på den tiden. Visst det är i mångt och mycket felaktiga fördomar, det vet jag nu. Men även när jag bor i Stockholm upplever jag stockholmare som överlag mindre sociala, ganska tillknäppta och svåra att lära känna på ett sätt som inte gäller på samma sätt i övriga Sverige, enligt min erfarenhet.
Min erfarenhet är att de som inte är från Stockholm är mycket mer öppna än Stockholmare. Det är ofta mycket lättare att få kontakt med nån som inte är Stockholmare.
Dessutom är min erfarenhet, och detta strider mot allmänna fördomar, att Stockholmare är långt mer tystlåtna än alla jag träffat som kommer från övriga landet.
Här kommer jag säkert få mothugg.
Men alla skåningar jag träffat och norrlänninga från östkusten (Luleå, Skelefteå, Piteå) kan inte hålla käften två sekunder. Det är ett sjukt babblande som jag får ont i huvudet av.
Det är inte bara ett konstantordflöde. De pratar fort och högt också.
Sterotypen om tysta norrlänningar är helt djävla fel.
Min mormor kommer från Jämtland. Där har jag träffat sterotypen ”tyst norrlänning”. Men det gäller bara män. Kvinnor snattrar kallingarna av dig. Men männen kan vara riktigt sköna tysta norrlänningar.
Men har nån träffat en Luleå-bo som inte snackat öronen av dig? Norrlänningar på östkustens större städer kan tävla med vilken skåning som helst om att vara de mest snacksaliga i Sverige.
Anledningen varför jag nämner just Skåne och städer utmed norra Östersjön är just att jag genom livet, arbetet och ingift släkt träffat många därifrån.
Stockholmare är långt mer tystlåtna och försiktiiga att ens öppna munnen än dessa.
Alla som hört skåningar och Luleåbor vet att de har en väldigt mycket högre volym än Stockholmare. Inte bara att det är en extrem ordsvada. Ordsvadan ska tydligen vara djävligt högljudd också.
För mig är Stockholmare tysta tunglösa möss i jämförelse.