Citat:
Ursprungligen postat av
Domas
Så kan väl det vara med.
Kan göra ett tillägg. Eller kanske två.
Jag tror att när det kommer till rädsla för brott är många personer fortfarande skrämda av de olika våger av ligor som begått rätt grova stöldbrott på landsbygden där de kanske främst riktat in sig på äldre. Därav tror jag att misstänksamheten mot nya ansikten också är lite större.
Sen lägger jag även till att det mycket väl kan vara så att det finns en viss sammanhållning i vissa byar där t.ex nyinflyttade ses som något typ av hot mot "ordningen" vilket jag till viss del förstår men ändå kan tycka är lite inskränkt.
Hade en kollega som i barndommen flyttade till ennliten by utanför en by utanför by, ja du förstår. Typ 25-40 invånade i någon mils radie runt en kyrka. Efter att föräldrarna bott där i över 25 år kallades de fortfarande "de nyinflytta". Så där kan man ju snacka om att byns in och utflöde kanske stagnerat lite väl mycket.