2023-04-20, 20:44
  #325
Medlem
Tjoflos avatar
Jag har samma tanke om arbete. Jag kan inte ha ett vanligt arbete där jag måste infinna mig fem dagar i veckan och vara produktiv utan att bli otroligt uttråkad i längden. Vet inte hur andra gör det, men jag klarar absolut inte av det.

Nu är jag inte lat eller så, driver eget sedan 10 år tillbaka och älskar att jobba. Idag höll jag på i 12 timmar för att hinna klart och tack vare det behöver jag bara jobba två timmar imorgon för att avsluta jobbet. Nästa vecka jobbar jag bara en dag, för att jag tagit ledigt så att jag kan fixa i trädgården.

Så mitt bästa råd om du hatar att arbeta är att bli bra på något och starta eget, då kan du iaf. styra din egna tid och slipper ha en förmyndare över dig som skall godkänna din inkomst varje månad.
Citera
2023-04-20, 20:49
  #326
Medlem
Bajskissens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sjalenskrigare
Som topic lyder så har jag tröttnat på att jobba, har egentligen aldrig velat jobba heller. Har alltid mått skit av att jobba och inte sett någon mening med att sitta av 8 timmar bara för att tjäna några tusen extra över socialbidraget. Jag har länge velat lämna det så kallade "The Matrix" och leva på ett annorlunda sett. Vill känna mig levande varje dag inte bara jobba måndag-fredag för att senare gå ut och festa och vakna bakis nästa dag vilket många verkar vara tillfreds med. Jag har noterat att samhället vill forma en bild av att man är värdelös om man inte jobbar och att människor ska känna dåligt samvete för att man inte bidrar till storebror. Så jag tror egentligen många jobbar för att man inte ska bli dömd eller klassad som värdelös. Egentligen är detta bara en påhittad idé och tanke som många accepterat pga människans kollektiva nedtryckta självkänsla.

Vad tycker ni på Flashback? Njuter ni och ser fram emot att gå till jobbet? Eller är det bortkastad energi och livskraft som går till spillo?
Har du några särskilda hobbysar som kräver kapital? typ datorspel? Isf kanske det kan vara värt att bygga en hobby-buffert innan du stämplar ut för gott. Typ en buffert för att uppgradera datorn etc.
Citera
2023-04-20, 20:55
  #327
Medlem
Jag är en periodare kan man säga. Jobbar i ett år för att sedan vara ledig i ett halvår eller dylikt, helst ska jag vara utomlands under tiden jag inte jobbar..annars ser jag ingen nytta med att gå arbetslös o klättra på väggarna. Livet blir vad man gör det till, alla passar inte till att jobba o se fram emot pensionen, så är det bara. Men respekt till dom som köttar på o får det här landet att fungera
Citera
2023-04-20, 20:57
  #328
Medlem
AI är inte ett hot mot average knegare. Robotiken är sjukt under utvecklad och det går långsamt. Alla akademiker och pappersvändare, programmerare och ai utvecklare, jurister, planerare, schemaläggare, grafiska illustratörer är hotade. Men att byta en lampa i godtycklig lägenhet är sjukt långt kvar och ännu längre en elektriker eller rörmokare. Sen när det finns, att få en robot som gör det billigare än en människa är ännu längre bort. Så vi alla kommer nog bli knegare och akademiker kommer behöva hoppa av sina höga stolar och rensa avlopp.

Neurala nätverk är idag mer avancerade än delar av den mänskliga hjärnan. De har fler neuroner. Men betona delar, vi har inte lägg tillgängligt en komplett artificiell hjärna, men vi har tal centra, syn centra o.s.v.
Citera
2023-04-20, 21:09
  #329
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sjalenskrigare
Som topic lyder så har jag tröttnat på att jobba, har egentligen aldrig velat jobba heller. Har alltid mått skit av att jobba och inte sett någon mening med att sitta av 8 timmar bara för att tjäna några tusen extra över socialbidraget. Jag har länge velat lämna det så kallade "The Matrix" och leva på ett annorlunda sett. Vill känna mig levande varje dag inte bara jobba måndag-fredag för att senare gå ut och festa och vakna bakis nästa dag vilket många verkar vara tillfreds med. Jag har noterat att samhället vill forma en bild av att man är värdelös om man inte jobbar och att människor ska känna dåligt samvete för att man inte bidrar till storebror. Så jag tror egentligen många jobbar för att man inte ska bli dömd eller klassad som värdelös. Egentligen är detta bara en påhittad idé och tanke som många accepterat pga människans kollektiva nedtryckta självkänsla.

Vad tycker ni på Flashback? Njuter ni och ser fram emot att gå till jobbet? Eller är det bortkastad energi och livskraft som går till spillo?


Du kommer inte vidtar i livet utan uppoffringar. Vad är du bra på?
Kan du på pengarna du har nu? Skaffa få utbildningen eller annat för att få ett arbete som betalar mer. Spara allt och börja leva när du är ledig invertera osv. Det är det enda du kan göra som med säkerhet ledde till ett trevligare liv. Det blir lätte att gå till ett arbete/utbildning med ett mål. Planera 2-3 steg framåt hela tiden och slit!
Citera
2023-04-20, 21:27
  #330
Medlem
Är arbete bara en belastning och börda ? Verkar ju så på väldigt många i tråden när jag läser ett antal sidor bakåt.

Även om det är skillnad på jobb och jobb, en person "jobbar" som biltestare med flashiga resor till Mallorca för att provköra senaste Ferrarin eller Merca-cabben och någon annan JOBBAR som akutläkare på gruvskiftet en lördagnatt.

Men men...

Det skapar kontakter, man utvecklar och skaffar sig kompetens, det ger trygghet i tillvaron, man lär sig problemlösning (både inom teknik och att hantera kanske jobbiga kunder). Ett "dåligt" jobb visade sig vara en inträdesbiljett till ett bättre osv osv osv

Finns MÅNGA i min närhet som efter att varit pensionärer ett tag velat komma tillbaka bara för att det helt enkelt blivit tråkigt att gå hemma. De provade på att spela golf och allt möjligt annat...men det blev tomt och innehållslöst !

Sedan kommer det i särklass viktigaste för mig personligen, jag vill inte ligga samhället till last. Jag kan med stolthet säga att "det här har jag betalt själv", bara barn behöver någon som föder dem, en vuxen frisk person som låter andra betala sitt uppehälle är en förvuxen gökunge.
__________________
Senast redigerad av Revolutions 2023-04-20 kl. 21:40.
Citera
2023-04-20, 21:29
  #331
Avslutad
Den gamla hjärntvätten av kapitalet funkar bara på gamla gubbar som faktiskt fick ut lite av att jobba.

Nu är det bara piss man får och ingen ungdom köper den skiten. Ni gamla gubbjävlar skulle inte palla en dag på dagens arbetsplatser. Har sett så många gnälliga gamla gubbar som inte pallar trycket och som får specialbehandling av chefen. Inte värt att köpa ut er för ni har inte många dagar kvar. Men ni ska veta att hade arbetsgivaren fått bestämma hade ni åkt ut direkt och sen fått sitta och tigga på gatan. Patetiskt att se er försvara folk som pissar på er och era barn.
Citera
2023-04-20, 21:49
  #332
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TantRossin
Jag har p.t. gott 3000 kr cash, hur långt kommer jag med det?

Citat:
Ursprungligen postat av TantRossin
Och så borde det vara, var man/ kvinna för sig. Men vi lever inte i en fri värld, detta är en illusion. Bara de rikaste har frihet.

Du får se till att skaffa ett både roligt och välbetalt jobb. Då kan även du bli rik, fri och även äntligen bygga ditt drömhus.
Citera
2023-04-20, 21:56
  #333
Medlem
peterpanps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Firestarter123
Är med dig 100 % , det viktigaste är att man har bra arbetskollegor. Att vara chef med bra lön kan vara ensamt på jobbet medan berättar många chefer. De som tjänar i medelklassen är nog de som mest njuter av att gå till jobbet. Fredagsölen med kollegorna är guld värd. Det är inget som chefer med hög lön upplever.

Mellanchefer har många bra kollegor. Har själv flera av de, och vi både hjälper och stöttar varandra. Vi har även en bra chef ovan oss också, och även det bidrar till ett mycket bra arbetsklimat.

Finns ju inga garantier för lycka, men de som forskat på och kikat på vilka lönegrupper i samhället som är lyckligast så är det stora korrelationer med de som tjänar runt 60-80 tusen/månaden. Lycka är lägre för de fattigare, och för de rikare som tjänar mer så ökar bekymren och därmed oron/olyckan med för mycket pengar. Medelklass + är tydligen enligt forskare och studier de som gjorts de som lever ett mest bekymmersfritt liv i genomsnitt.
Citera
2023-04-20, 21:57
  #334
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sjalenskrigare
Alla har väl alltid något för sig?
Oavsett om man ligger på soffan så har man ju något för sig, eller?
Föreställ dig en person som går på socialbidrag och är på gymmet 6 dagar i veckan. Promenerar i skogen, äter god mat, spelar datorspel och leker med livet. Är det inte mer värt än att jobba på något bygge och stiga upp klockan 04.30 för att vara på jobbet 06.30, slita arslet av sig, pimpla kaffe varje rast för att orka hålla sig vaken, sitta med trötta bygg-gubbar med vedervärdig världsuppfattning och diskutera den senaste nyhetsartikeln.
Vad jobbar du med TS? Kan du tänka dig något jobb som verkar lockande?
Citera
2023-04-20, 22:09
  #335
Medlem
Jagaresamlarens avatar
Jag skulle inte säga att jag njuter eller lider av det, det är bara livet? Det är gött ibland när man tar första koppen kaffe och en kollega säger någonting roligt, precis som på fritiden

Jag förstår inte vad det är för människor som deppar ihop bara för att de stämplar in och sen befinner sig i ett tillstånd av ren eufori så fort de stämplar ut från jobbet. Såna humörsvängningar har inte jag iallafall. Oftast är livet bara livet. Lite neutralt oavsett var man befinner sig
Citera
2023-04-20, 22:14
  #336
Medlem
Magica-Lazios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trixton
Vem har sagt att det är konstigt?

Dom flesta som kan i arbetsför ålder jobbar. Du skrev motsatsen att en majoritet inte jobbar vilket är helt fel. Du kan ju inte räkna med pensionärer och barn som "arbetslösa" det måste du väl fatta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in