Citat:
Ursprungligen postat av
Kyanit
Men det är väl inte vandel att mörda någon? Det är ett brott och ska förhindra medborgarskap, Tror snarare att handläggaren har gått på uppgifterna som ligger på bordet.
Nej, som underårig blir du medborgare automatiskt när dina föräldrar blir svenska medborgare. Spelar ingen roll hur grova brott du begått eller hur stor säkerhetsrisk du är. Men detta kommer strax ändras med nya regeringen.
Nu handlar ju inte tråden om detta egentligen men är ju relevant eftersom många ställer sig frågande till varför han blev svensk medborgare trots sin historik. Är fler brott än bara mord han begick också.
För vuxna människor så blir det avslag på medborgarskap om du finns med i polisens misstankeregister men det gäller alltså inte barn.