Citat:
Ursprungligen postat av
StudiumValor
vad är det exakt som är farsartat?
Har de sagt att de skall återkomma så gör de väl det?
Inget märkvärdigt med det.
De avvaktar väl bara tills de har all information för att kunna återkomma
Är det en rekryterare så har de inte befogenhet att uttrycka sig på annat sätt kanske. Är det en chef som är intresserad ger hen nog lite mer kött på benen ibland. Ibland alltså.
- jamen Olle detta var ju bra möte, vi hör av oss senast torsdag för nästa steg.
Vanligtvis betyder nog det svaret du fick att de nog inte vill gå vidare, men det är inte alls hugget i sten
Nej, inte överhuvud taget. Hänt 2 på ställen. Typ Ghostad.
Så, numera tolkar jag att de säger att de skall återkomma, som att det är samma sak som NEJ, och vi återkommer inte mer kring detta ärendet. Jag är bara fundersam över varför inte ha stake och säga det på en gång. Hade man ju uppskattat, plus att kanske få en motivering för att förbättra sig. Man har ju ändå suttit där och hållit dem i sällskap i x antal timmar.
Detta innebär att jag misstänker att det sitter halvpsykon på dessa platser som inte är intresserade överhuvudtaget i något annat än känna typ någon makt. För någon anställning verkar dessa då inte kunna prestera fram. Ändå så söker de folk varje månad, år in och år ut. Ändå lyckas de inte med bedriften att anställa någon. Och om de vill ha någon som är bäst i klassen, så hade den nog inte sökt jobb hos dem i första läget.
Så lite som i dejtingvärlden kanske. Men skall sägas att ALLA inte är på detta sätt. Vissa är väldigt trevliga.