Nu har det blivit dags för en tråd om
Falkenbach. Vad är då detta? Jo, ett ganska så känt tysk-isländskt folk metal/viking metal-band. Bildades 1989 av den hedniskt troende musikern Vratyas Vakyas (Markus Tümmers) som enda fasta medlem.
Vratyas Vakyas verkar kunna hantera alla relevanta instrument och på debutplattan spelade han allt också. Men sen tog han in sessionsmusiker för att hjälpa till.
Falkenbach har räknats till de ledande akterna inom den hedniska folk/viking metal-musikstilen och lyriken framförs ibland på isländska.
Diskografin:
"...En Their Medh Ríki Fara..." (1996)
"...Magni Blandinn Ok Megintiri..." (1998)
"Ok Nefna Tysvar Ty" (2003)
"Heralding – The Fireblade" (2005)
"Tiurida" (2011)
"Asa" (2013)
Falkenbach är inget vanligt band som drivs av överdriven kommersialism. Jag vet inte om bandet någonsin har spelat live? Vratyas Vakyas låter sig nästan aldrig fotograferas? Det fanns dock ett
forum förut där han brukade vara och svara på fansens frågor. Nu ser jag att forumet har ny
adress - alla gamla inlägg är säkert bortraderade.
Ett stycke bitvis intensiv men också episk black metal kommer här:
- Länk (YT) till "
Laeknishendr" (05:56)
Nu har det inte hänt så mycket med
Falkenbach på tio år, eller pågår arbete bakom kulisserna tro? Har ni några favoriter med detta smått mystiska band?