Citat:
Ursprungligen postat av
Doxycyklin87
Så om jag förstår det här rätt:
Sverige som inte haft en fiende på över 200 år och som har alla möjligheter att leva ifred och framgångsrikt, har valt att ansluta till en aggresiv pakt som är i en direktkonflikt med ett av världens mest oberäkneliga länder.
Och det här är Rysslands fel? 😂 Är ni möjligtvis sjuka i huvudet, nån? Inte?
Även om det teoretiskt blir en ännu större "Säkerhet" på det sättet att blir vi med i NATO, så minskar sannolikheten för en Rysk invasion av Sverige ännu mer, så har det i praktiken inte varit någon större fara för det innan heller.
Vår uttalade strategi i årtionden innan var att om vi lyckades hålla ut tillräckligt länge, så skulle NATO aldrig acceptera en Rysk annektering av det strategiskt viktiga Sverige.
DVS, vi skull ändå få hjälp.
Nu är det dock en fråga om politik.
Och Sverige kan inte fort nog få äran av att skaffa sig ännu en master.
det har varit ett argument i snart sagt varenda "samarbete" att sverige skall få inflytande genom att gå med, vi vill inte stå utanför tydligen.