2023-03-29, 12:57
  #277
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av sista-vagen-ut
Sverige bor inte i gräns med Ryssland, ha så kul att attackera ett högteknologiskt land som Sverige från havet.

inte direkt jag bryr mig om 45 000 ton rysk stridsskepp sjunker ner i havet av en robot missil.
så för vår del. vi behöver inte gå med nato.


Om de attackerar via luft vad säger du då? Flygavståndet ifrån Kaliningrad till Stockholm är inte särskilt långt.

https://www.travelmath.com/flying-time/from/Kaliningrad,+Russia/to/Stockholm,+Sweden
__________________
Senast redigerad av ytmamz 2023-03-29 kl. 13:00.
Citera
2023-03-29, 12:58
  #278
Medlem
sebertos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Men snälla Ivan: Er fullkomligt misslyckade kamikaze-invasion av Ukraina har ju direkt bevisat nödvändigheten av NATO!
https://www.journalofdemocracy.org/what-putin-fears-most/

Nej, era efterblivna ansträngningar att sprida 'vranyo' här på Flashback tycks både ineffektiva och bortkastade så det är nog lika bra att ni förbereder er att bli satta på mobik-tåget till Bachmut istället... Lycka till med att inte bli våldtagna av era churka-kompisar där borta!
(FB) Anhöriga till DPR soldater klagar över att tjetjener våldtar dessa soldater
Fattar du inte att man inte pressar ryssen ostraffat. Nato för proxykrig mot ryssland för att sänka europa och framförallt Tyskland. Man har långt tillbaka århundraden velat sänka tyskland. Angloamerika och dess oligarkfamiljer rockefeller, rotchilds, Warburg, Du pont, warburg, Morgan osv , dvs globalisterna vill ta över hela klotet. Slutspel nu så dags att vakna och försök förstå vad som pågår. Skala löken och försök i alla fall komma ner ett par lager i förståelse av de stora sammanhangen.
Citera
2023-03-29, 13:00
  #279
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackstasi
Vad är att diskutera om man ser logiskt på uttalandet??

Som alliansfria har vi inget att oroa oss för. Ryssland kommer aldrig att anfalla oss. Det är ren och skär natopropaganda från krigshetsarna, inget annat!

Men som medlem i nato blir vi desto mer involverade i pakten, vilken ständigt och jämt provocerar och för proxykrig runt om i världen.

Det är detta Ryssland vill informera Sverige om.
Är det så svårt att förstå??

Ryssland är the empire of lies, du ser ju det själv ifall du öppnar ögonen.
Citera
2023-03-29, 13:00
  #280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nsbm
Sverige kommer att bli en lydstat och troligtvis så kommer vi bli ockuperade med ett par amerikanska militärbaser på Svensk mark


Skillnaden här är rätt stor

Hellre en lydstat till USA, för är man lydstat till ryssland verkar man få kärnvapenkrav
Citera
2023-03-29, 13:03
  #281
Medlem
Det roliga(?) är att ryssarna droppar ytterligare ett korkat uttalande och journalisterna suger i sig med hull och hår. Därefter startar jättedebatten på Flashback. Puttin har därmed fått den uppmärksamhet gan vill ha. Lite Pavlan-stuk över det hela.
Citera
2023-03-29, 13:03
  #282
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av seberto
Fattar du inte att man inte pressar ryssen ostraffat. Nato för proxykrig mot ryssland för att sänka europa och framförallt Tyskland. Man har långt tillbaka århundraden velat sänka tyskland. Angloamerika och dess oligarkfamiljer rockefeller, rotchilds, Warburg, Du pont, warburg, Morgan osv , dvs globalisterna vill ta över hela klotet. Slutspel nu så dags att vakna och försök förstå vad som pågår. Skala löken och försök i alla fall komma ner ett par lager i förståelse av de stora sammanhangen.

Nu handlar som jag redan påpekat för dig, inte den här tråden om det du kläcker ur dig. Trådens fokus just nu är att din ambassadör den fete lille grisen Vitka är uppkallad till UD för en omgång uppläxning. Beordrad som en liten unge är han att inställa sig för en avhyvling, fan så kul att han åker på skäll

Så går det när man vässar mot oss vikingar!
Citera
2023-03-29, 13:04
  #283
Medlem
swebarbs avatar
Jävla ryssar, vad ger dom rätt att bestämma över vår säkerhetspolitik ? vafan tror dom egentligen
Citera
2023-03-29, 13:05
  #284
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av WTFSTHLM
Ryssland är the empire of lies, du ser ju det själv ifall du öppnar ögonen.
Nej det är en desperat hjärntvättad person som dig som är det.
Du kan inte skilja på verklighet och falsk propaganda i egna syften.

Det är av den anledningen du skriver meningslösa inlägg när argumenten är slut..
Citera
2023-03-29, 13:05
  #285
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DRAVKCAB
Nato= säkert och effektivt. Erdogan gör väl mer för våran säkerhet just nu än hela den Svenska regeringen.
När kommer nästa terrorbombning av den europeiska energiinfrastrukturen av våra Natoallierade?


Hör med Irak. De vet säkert med tanke på hur de terroriserade Kuwait.
Citera
2023-03-29, 13:07
  #286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Core.
Inte för Ukrainas, men för andra medlemmar i Nato

Som vem? Hela anledningen att Sverige ska med i NATO är pga Ukraina konflikten. Varför tror du annars Sverige helt plötsligt vill gå med i NATO?

Blir du inkallad att kriga mot Ryssland, för att försvara Ukraina, så blir du enbart en schackpläs i USAs proxykrig mot Ryssland. Det är allt det här medlemskapet handlar om.
Citera
2023-03-29, 13:07
  #287
Medlem
Xedomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Var finns den svenska utrikesministern? Borde inte UD OMEDELBART kalla upp den ryske ambassadören för att överlämna en protest?

Man har ju framfört ett reellt hot mot Sverige.

Sverige måste agera!

Exakt. Ut med Viktor Tarantsev nu. Long overdue! Och fixa en formell protest.
Citera
2023-03-29, 13:07
  #288
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xedome
De har kört med Vladimir Putins falska krigspropaganda sedan dag 1 av kriget mot Ukraina. Riktigt tarvlig, fjantig retorik om hämnd på Sverige, osv.

Allt med syfte att så split och få svenskar att splittras i frågan om vems sida vi står på.

Gärna med hot om vedergällning, som här. Viktor Tarantsev och hans fula gelikar ska ut ur Sverige. Kom igen nu Säpo, och agera.

Solklara ryska påverkansoperationer.

Viktor Tarantsev är definitiv ett legitimt mål eller?

Bara plocka in honom de och många andra ska ändå till Haag sen.

Lika bra att samla ihop skräpet direkt och låsa in dem.

Diplomatisk immunitet?



Den avfarten är passerad för länge sen.

Lika bra SÄPO nu tar in han och övriga än att de plötsligt hittas hängda i lyktstolpar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in