Citat:
Ursprungligen postat av
Moksha
Skulle gärna provat att gå in i en Lidlbutik – Om jag hittar en!
Kanske åkt förbi en sådan butik 1000 gånger, men kan ändå inte på rak arm säga att jag sett en! 😂
Stackars liten som bor i obygden alternativt inte vet hur man googlar sig fram till en butik.
Du mår tro du är rolig men du är enbart tragisk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kirk.Douglas
Nej men det irriterar mig mycket att vissa skruvar på sanningen så pass mycket och påstår att Lidl har fullt sortiment.
VEM i tråden har påstått att de är en fullsortimentsbutik?
Tror att de flesta "Lidl proffs" börjar där.. sen Willys..... sen kollar man superdupererbjudanden hos Coop, ICA och Citygross och funderar på om tid är värt att besöka en eller flera av dom. Har man inte hittat det man vill ha på Lidl eller Willys.. då kör man på att handla den grejen på ett annat ställe..
En del nöjer sig med bara en butik.. Lidls grej är att fler och fler är otrogna sin handlare och det är det som de vinner på i längden.
Man kan dissa mitt sätt att resonera.. det är ju faktiskt lagligt att vara överlägsen medelklass/överklass.
Men som ekonomin går nu så kommer även den breda ICA:fierade medelklassen hitta till Lidl.
Citat:
Ursprungligen postat av
Har2meterkuk
Verkligrn inte samma produkter, ica basic är bättre än lidls produkter och billigare
Citat:
Ursprungligen postat av
Gyros
Just nu ser ICAs reklamfilmer väldigt patetiska ut. Upplever det som ett hån mot kunderna när killen med downs syndrom gapar om lågt pris. ICA har varit väldigt giriga. En varning dock är att ICA kanske kör upp priserna nu för att kunna ta höjd inför prispressen nedåt.
Det är en tillfällig kampanj ICA kör. Vad det gäller Mats "Primadonnan från Glada Hudik" Melin så kan man tycka mycket (det gör jag) men ska han inte få vara på TV? Är du nazist?
Citat:
Ursprungligen postat av
nordstam
Jag har nästan uteslutande handlat på Willys och Lidl de senaste 15 åren. Jag tycker Lidl har bra varor och på många produkter bra mycket billigare än andra butiker. Willys och Lidl kompletterar varann ganska bra och jag hittat allt jag vill ha i båda butikerna. De få ggr jag går in på en ICA så förvånar det mig hur de kan vara så mycket dyrare än både Lidl och Willys. Och ni som säger att Lidl är en lågbudgetbutik för fattiga kan inte ha varit på Lidl de senaste 5-10 åren.
Tack för ett vettigt inlägg. De som ifrågasätter deras prisökningar senaste åren har nog varken hört talas om pandemin eller Rysslands nyinvassion av Ukraina. Sånt påverkar men deras ordinariepriser är överlag (långt) under konkurrenterna på det man köper ofta.