Polisen biträder räddningstjänsten bland annat genom att upprätta en avspärrning på Lindhagensgatan där räddningstjänsten genomför en kontroll av en försändelse.
Uppdatering kl 11:30
Polisen har tagit beslut om att inleda en förundersökning om olaga hot mot grupp. Det är ingen fara för allmänheten och avspärrningarna ska inte påverka trafiken.
Imorgon protest vid Trafiknämnden. Mot att man vill ta bort tågvärdarna. Trafiknämnden ligger i området.
Ska pulvret ses som en protest? Terrorister? Nu för tiden kan man förvänta sig vad som helst.
På tisdagsförmiddagen ryckte räddningstjänst och polis ut till Stadshagen i centrala Stockholm för att kontrollera ett misstänkt farligt ämne i en försändelse som kommit till Region Stockholm.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!