Citat:
Ursprungligen postat av
blobben!!!
Det finns idag många europeiska banker som erbjuder eurokonton till svenskar. De två största är antagligen N26 och Revolut. SEK är som bekant en skräpvaluta som dyker i värde så fort det blåser lite på marknaden. Bara på ett år så hade svensken fått en 10%-ig "ränta" på lönekontot genom att ha pengarna på ett eurokonto istället för SEK.
Svenska banker vill dessutom ha betalt(!) för att få ett debitkort. Skall du växla pengar så vill dessa svenska utsugarbanker ta ut en avgift. Eurobankerna erbjuder vanligtvis spotpris utan avgift på köp utomlands i andra valutor än euro (SEK givetvis också inkluderad).
Vill du gå in på ett bankkontor för att sätta in pengar så är det så klart omöjligt med en europeisk onlinebank, men ärligt talat så tar inte heller svenska banker emot kontanter nuförtiden.
Vissa europeiska banker erbjuder dessutom någon procent i "bonus" på alla kortköp, erbjuder någon svensk bank det?
Är det den svenska mentaliteten, "det drabbar ingen fattig", som gör att svensken villigt betalar för en sämre tjänst? Kanske gemene svensk inte jämför alternativen?
En av anledningarna till att man inte använder sig av tex Revolut för allt man äger är att dom för 2020 hade en omsättning på ca 3 miljarder, och gjorde en förlust på ca 2 miljarder, vilket i sig är ganska imponerande, men inget jag lägger några miljoner i!

(ser dock lite bättre ut för 2021, där dom faktiskt går med vinst)
På tal om vinst, hur menar du att tex Revolut skulle vara den största banken som erbjuder eurokonton? Vad mäter du storleken på då? Nordea känns tex något större med ca 13x större omsättning och ca 45x större vinst än Revolut. Du tror inte dom erbjuder eurokonton?
Revolut kan vara bra till mycket, tex som resekort mm, men ersätter inte en "vanlig" bank ännu i alla fall. Finns även svenska nischbanker som erbjuder gratis kort med olika former av bonus, behöver inte vända sig till utländska start up-bolag för det.
Räcker gott med ett gratis valutakonto i tex eur, usd, gbp eller chf på en av mina vanliga storbanker, om jag nu har behov av det.
För dom flesta människor som bor och jobbar i Sverige är det onödigt att blanda in andra valutor. Har du alla flöden in i sek, och alla flöden ut i sek, varför ska du då blanda in en extra riskfaktor? Ja, det hade varit fördelaktigt att ha i eur senaste året, men kan vara en nackdel kommande år. Detta kan man med väldigt små medel hedga på annat sätt, om man nu är orolig.