Citat:
Ursprungligen postat av
Eldamycke
Chin/pull-up är primärt lats och delvis pecs maj oavsett vad man tycker övre rygg är för något. Dålig kontakt i lats = dålig teknik. Om man däremot upplever sin rygg-midja för smal är det nog bra att börja marka, både långis-, bröstrygg- och lumbar spinae lägger.sig som två falukorvar längsmed ryggraden när ryggen börjar muskla till sig
Först ska jag väl säga att jag uttryckte mig dåligt i mitt första inlägg, menar inte att dom inte tränar lats utan att det finns mycket bättre övningar för lats.
Hur tränar chin/pull ups "pecs maj"? Att muskler hjälper till att hålla kroppen stabil under en övning gör det inte till en övning för dom musklerna, ingen har någonsin byggt bröst av endast chins och pull ups.
Övre rygg för mig är traps och romboider samt teres major/minor och serratus posterior (mycket möjligt att jag missat någon).