Citat:
Ursprungligen postat av
As-33-15-4-p
Folk kommer fortfarande ta bilen till större butiker med bättre priser i städernas utkanter. Att handla på den lilla lokala butiken blir snabbt flera tusen kronor dyrare varje månad. Och att åka kollektivt för att storhandla till en hel familj för en vecka blir ett JÄVLA släpande.
Haha, nej, det kommer de inte att göra, då bilen inte kan parkeras någonstans i närheten av hemmet. De större affärerna i städernas utkanter kommer, successivt, att försvinna. Redan nu handlar folk så pass mycket på nätet, och får så pass mycket dagligvaror levererade, att det gjort märkbar skillnad i köpcentra och stormarknaders omsättning. Än värre blir det med den här omställningen.
Om du tror att du ska få ha bil i den här nya fantastiska framtiden, så tror du fel. Den kan vara så elektrisk du vill, du har inte rätt att ha den ändå.
Det är Sovjet 2.0 vi pratar om här. Inrikespass, du får inte röra dig bortom din egen bostadsort eller kommun utan att inhämta tillstånd från myndigheterna. Helst ska du leva och dö inom samma 15-minutersavgränsning som ett slags dron. Du har varken behov av, eller tillstånd att, inhämta information och intryck från andra delar av landet, än mindre utlandet.