Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Om något begått ett brott av allvarligare art förekommer det att polisen beslagtar personens dator för att hitta bevis. Om någon t ex är misstänkt för mord kan misstankarna förstärkas om denne gjort sökningar på "hur man undviker att bli upptäckt", "hur man gör sig av med en kropp" eller liknande. Är det bara på datorn sökningar sparas, eller finns detta även hos internetleverantören/ISP? Om någon ska begå ett brott borde det ju vara självklart att formatera om HD eller på nåt annat sätt rensa datorn. Eller?
Likadant med mobiltelefon, det verkar korkat att spara sms- och mejltrafik med sina kumpaner när man ska begå olagligheter.
En del svar har varit bra, några har varit dåliga, samtliga har varit ofullständiga (EDIT: förlåt, bergsturk gav ett bra svar).
Sökningen sparas lokal, men det vet du säkert redan. Din webbläsare sparar till exempel alla "webbsidor du besöker" (http GET-anrop). Kan mitigeras genom att radera bestående (
persistent) data, vilket kan vara ganska svårt. Kryptering är bättre.
Sökningen kan sparas hos din ISP, fast förutsatt att https används så kan de inte få ut någon vettig informaton för att nästan all information är krypterad. I princip är det bara domännamnet ISPn kan läsa. Till exempel, om du gör följade anrop:
https://www.google.com/search?q=how+to+hide+a+body så kan din ISP bara se att du anropat
www.google.com, inget mer.
Sökningen kan sparas hos söktjänsten, och det är nästan helt garanterat att den görs det, samt att det är trivialt för en ingenjör där att enkelt hitta alla sökningar från en viss IP under en viss tidsperiod. Det finns inget du kan göra för att förhindra detta. Du kan dock såklart använda en publik dator och på så vis undvika att du blir personligt identifierbar.