Citat:
Ursprungligen postat av
greta75
Jag känner att du fullständigt missförstått. Marcus tycker mycket om tjejerna och de var mycket vänliga och hade respekt mot honom och alla andra genom hela säsongen. Alla är nu goda vänner men någon måste åka och då är det Sophies lista som gäller.
Med risk för att återigen tala för döva öron men den enda som har missförstått allt denna säsong är du.
1) Marcus är, till skillnad från tjejpakten, en vänligt sinnad person som är trevlig mot alla. Jag tror att han kände sig överlägsen intelligensmässigt gentemot dem (vem hade inte gjort det), han var äldre än dem och klokare på alla sätt och vis. Han lät dem hållas eftersom han ville bli kvar så länge som möjligt men det är knappast människor som han kommer att umgås med senare i livet.
2) De har inte respekterat honom och alla andra. De har snackat en massa skit, premierat de svagaste och kallat den starkaste kvinnan för "bitch" och "falsk fitta".
3) Det är inte Sophie som gäller överhuvudtaget. Hon formade inte pakten och var inte med i den från början utan umgicks tidigt även med Amanda, Dennis d y, Oscar och den andra Amanda. Sen gick hon över till Chris, Carro och Alva. Det är Carro och Chris som styr ingen annan. Även de som vara sist kvar i kaptenstävlingen vilket är väldigt talande.
Citat:
Ursprungligen postat av
greta75
För alla vanliga människor i tråden är det uppenbart att dessa starka, smarta tjejer skrämmer er. De påminner kanske om alla duktiga tjejer när ni gick i skolan som inte ville ta i er med tång.
Jag är ledsen att behöva berätta det men om du starkt ogillar människorna i tjej-pakten som utklassat alla andra på ön utan att skada en enda relation på vägen så är det du som har ett problem. Jag gissar på ett väldigt mörkt liv.
Och kan man inte objektivt se storheten i det så tror jag en del av förklaringen även är att man är lite korkad.
Finalvecka snart - let's roll!
Om du inte är ett supertroll så är det snarare du som är korkad här och det är bara du och ett par till som utmärker er genom att konstant tycka tvärtemot alla andra. Ditt inlägg nu visare bara återigen hur långt ifrån verkligheten du befinner dig.
De är varken starka eller smarta. De är svaga såväl fysiskt som psykiskt.
Det är dessutom tjejpakten som är rädd för andra starka tjejer eftersom de hatar den starkaste tjejen där, Amanda, och såg henne som ett hot direkt. Sen snackade de skit om henne och gjorde allt för att få bort henne.
Men ha det så bra inne i din dimma...