Citat:
Ursprungligen postat av
Glostrup
Vilket jävla svammel, även om man bortser från att du föreslår droger (vilket är det sista TS behöver om han vill skapa en positiv förändring) så är det ingenting i det där ordgröten som betyder någonting alls. ”Inventera själen”, ”se istället för att titta”, ”livets pussel”. Du låter som en nerknarkad new-age haschtomte, och vi vet alla hur totalt oföretagsamma och fast dessa är i sina liv - även om de vill framstå som upplysta och visa. Att föreslå knark för en person i TS situation är i princip en garanti för att han ska fastna i skiten och aldrig kommer någonvart. TS behöver skapa mening utifrån, inte fastna i sitt eget haschdimmiga mentala fängelse.
Droger är allt inbakad under samma namn, skillnad på heroin och lsd.
Tror du fortfarande på mediala skrönor om att flyga från skyskrapor och stoppa tåg?
Att det är beroende framkallande?
Inga droger intas i min värld veterligen, jobb, skötsam och ostraffad dessutom hör och häpna.
Säger inte att ts ska ta på sig batik mönstrade kläder, väst med fransar och andas hippie liv med svampar och brasspipan i högsta hugg - dregglandes på nån bänk. Nej.
Att det har positiv inverkan på depression och alkolism b la och man forskar på mer är ju bara det en bedrift i sig.
Alla människor borde åtminstone testa det EN gång - men regeringen säger ju att det är livsfarligt så dom måste ju ha rätt trots allt. Eller är dom bara rädda för att folket ska börja tänka själva och inte lyda? Kanske sluta lyssna på media, på tvn? Hemska tanke.
Men i våran latenta natur ligger väl antagligen krig, våld, girighet, makt osv närmre hjärtat än fred, egen vilja, positivitet och kärlek.
Det förstnämnda säljer, inte det sistnämnda.
Förr i tiden kallades dom de lärda, de visa, schamaner.
Idag kallar man dom okontrollerade, underliga eller psykiskt sjuka.
Stämmer det, eller ligger det något helt annat syfte bakom?