Citat:
Ursprungligen postat av
Trixton
Vad har det med saken att göra? Om antalet lediga platser som arbetsgivarna anmäler är så stort att det aldrig någonsin tidigare i Sveriges historia har anmälts så många lediga platser vid den här tiden på året, så låter det lustigt om vi samtidigt är i en situation då väldigt få byter jobb. Det kanske är så, men jag undrar om påståendet kan backas upp på något sätt.
Min uppfattning är att den gruppen som byter jobb för att få bättre lön inte söker eller har kontakt med arbetsförmedlingen. Den största delen av annonser på arbetsförmedlingen är väl statliga eller kommunala tjänster som inte heller tillsätts genom arbetsförmedlingens försorg (utan läggs upp automatiskt).
I den typ av ekonomi vi är i nu så är det få som byter jobb pga osäkerheten. Låg och högkonjuktur ja, men inte i skymningsläge så att säga. Det är brist på kvalificerad arbetskraft, och att antalet tjänster ökar kraftigt är väl snarare indikativt på att ingen söker dom jobben.
Men det är väl mer en allmän spaning, och det är säkert inte så kategoriskt. SCB har väl statistik och AF gör väl analyser och prognoser av arbetsmarknaden.