Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Later
Moderaterna var väldigt tydliga med, under valrörelsen, att de behövde 100 dagar för att få ordning på det mesta med Sverige. Dom var mycket medvetna om att de ljög och på det sättet vinna makten.
Snacka om att mixtra med demokratin som dvärgen tjatade om vid Januariavtalet.
Och du är så jävla dum och tror att det som S har förstört under åtta år går att lösa på 100 dagar. När man påbörjade valrörelsen så var kriget igång men inte inflationen på den nivån som den är idag. Vi har dessutom haft nästan 10 år av ständig uppgång, 20 år om man räknar bort dippen 2009 så många av de vuxna idag har inte ens varit med om en nedgång och kommer nu få sig ett hårt uppvaknade.
Att tillägga så är hela vår högerregering väldigt motarbetade av både andra partier och media i helhet, vad de än kommer upp med för förslag så tycker media eller professorer att det är fel bara för att SD faktiskt har varit med och bestämt.
Om vi går tillbaka till 2010 och våra regeringar redan då hade lyssnat på vad det lilla skvättpartiet SD faktiskt hade att säga så hade många av de problem vi har idag varit mindre. Säger inte att de har haft rätt på alla punkter men deras ståndpunkt från början var just att minska invandringen och ha kvar kärnkraften och även då pratade de om att bygga ut densamma.
Hade regeringen lyssnat istället för att leka tvärtomleken bara för att SD skulle vara fel så hade två av vårat lands stora problem varit väldigt mycket mindre nu.