• 1
  • 2
2022-12-08, 20:27
  #1
Medlem
Hittade verkligen ingen tråd om detta trots febril sökning. Har jag missat något uppenbart?

SVT: 94-åring dog efter inbrott – man åtalas misstänkt för mord
En man i 30-årsåldern åtalas vid Halmstads tingsrätt misstänkt för mord.

Då han i samband med ett inbrott misshandlat en man så illa att denne senare avled på sjukhus.

Mannen åtalas i andra hand för synnerligen grov misshandel och vållande till annans död.

Han har tidigare erkänt inbrott och misshandel men inte tagit ställning till de grövre åtalspunkterna.
Vet någon mer?
Citera
2022-12-08, 21:20
  #2
Medlem
Var en angörig till mig. Mannen som gjorde det hade tidigare suttit inne på psyket men blivit släppt då dom trott att han blev frisk.
Citera
2022-12-08, 22:11
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Belltrix
Var en angörig till mig. Mannen som gjorde det hade tidigare suttit inne på psyket men blivit släppt då dom trott att han blev frisk.

Beklagar sorgen. Även om 94 är en respektabel ålder, är det kanske inte på det viset man vill kasta in handduken.

Återstår att se om åklagaren kan styrka ansvar för mord.
Citera
2022-12-09, 03:31
  #4
Medlem
Zicksacks avatar
Citat:
I mitten av juli gjorde en man i 30-årsåldern inbrott hos en 94-åring i Halmstad.
Den äldre mannen misshandlades och dog två månader senare av sina skador.
Nu åtalas den yngre mannen misstänkt för mord.
Citat:
Inkräktaren, en man i 30-årsåldern, greps av polis och häktades till en början för grov misshandel. Men i mitten av september, två månader efter misshandeln, avled den äldre mannen från sina skador. Då häktades den yngre mannen i stället för vållande till annans död.
Citat:
Den åtalade mannen har en kriminell bakgrund. Mellan 2015 och 2019 fick han rättspsykiatrisk vård för flera brott.
En av domarna, för stöld och olaga hot, fick mannen efter att ha gått in på ett apotek iförd rånarluva och knogjärn och rånat apoteket på receptbelagda mediciner.
Innan dess hade han dömts för narkotikasmuggling som pågick mellan 2013 och 2014.
I de tidigare domarna framgår att mannen vid tillfällena han dömdes ansågs lida av en allvarlig psykisk skada.

https://www.expressen.se/nyheter/94-...alas-for-mord/
Citera
2022-12-09, 03:45
  #5
Medlem
Zicksacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Belltrix
Var en angörig till mig. Mannen som gjorde det hade tidigare suttit inne på psyket men blivit släppt då dom trott att han blev frisk.

Det var inte lite domar han har bakom sig och till det även allvarligt psykiskt sjuk.
Beklagar sorgen.
Citera
2022-12-09, 12:08
  #6
Medlem
Halmstads TR B 1876-22
Stämningsansökan

Tilltalade
Jonas Carl Ahlberg (19900312-1499)

Ansvarsyrkanden m.m.
MORD

Jonas Ahlberg har olovligen inträngt i NNs bostad och vägrat lämna den trots uppmaning därom. När NN som var född 1928 försökte att handgripligen avvisa honom har Ahlberg misshandlat NN genom att ta tag i hans armar och dra ner honom på golvet. När NN låg på golvet har Ahlberg tagit stryptag på honom. Av våldet tillfogades NN ett flertal blånader på halsen, pannan, armarna och benen, samt frakturer på första till elfte revbenet på höger sida, vätska i högra lungsäcken och stötskador på högra lungan. Skadorna medförde att han drabbades av lunginflammation vilket ledde till hans död den 11 augusti 2022. Misshandeln skedde den 17 juli 2022, Halmstad, Halmstads kommun.
Citera
2022-12-15, 17:03
  #7
Medlem
Fup

https://gofile.io/d/SuCe64

.
Citera
2023-01-17, 15:53
  #8
Medlem
Bild??
Citera
2023-01-17, 17:37
  #9
Medlem
Noxyls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .kungen77
Fup

https://gofile.io/d/SuCe64

.

Tack. En tämligen ovanlig mord-fup. Långt förhör med BO, en riktigt tuff gubbe.
Kan det verligen bli Mord/Dråp när mannen dog efter att han skickats hem från sjukus? Känns mer som vållande till annans död.
Citera
2023-02-03, 04:02
  #10
Medlem
Svärjes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Busd13
Bild??
Citat:
Ursprungligen postat av .kungen77
Fup
https://gofile.io/d/SuCe64
Stort tack!
Citat:
Ursprungligen postat av fredag2010
Beklagar sorgen. Även om 94 är en respektabel ålder, är det kanske inte på det viset man vill kasta in handduken. Återstår att se om åklagaren kan styrka ansvar för mord.

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/hal...rov-misshandel
Man släpper ut kriminella och psykfall i hopp om att det ska gå bra. Det är vi vanligt folk som får betala. Se till att dessa sitter inne på livstid!

Mördaren:
Jonas Carl Ahlberg 1990 03 12-1499
Frescoplatsen 9 D lgh 1105
302 71 Halmstad

http://www.ratsit.se/19900312-Jonas_...djDUh01zXAtoTQ
__________________
Senast redigerad av Svärje 2023-02-03 kl. 04:08.
Citera
2023-04-11, 14:51
  #11
Medlem
Hoppas vidret försvinner upp i rök för gott! Synd det inte var någon av idioterna som släppte ut honom som blev mördad istället för denna stackars oskyldiga 94-åring!!
Citera
2023-04-11, 16:00
  #12
Medlem
....det bästa är om ingen hade blivit mördad förstås...
__________________
Senast redigerad av Havskung 2023-04-11 kl. 16:02.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in