Citat:
Ursprungligen postat av
KavliBaconost
Sean Sabetkar satt i onsdagens tuttosvenskan och fick fråga om Marcus Birro. Sean sa typ att Birro som ska va så öppen kring allt inte pratat om sista tiden/exiten i Degerfors. Att det finns saker Birro gjort som inte kommit ut. Någon som vet vad de kan vara? Officiella förklaringen va väl att han toksågade Degen i nån stortorsk i studio AS och fick gå därför. Men verkar vara mer saker som inte riktigt kommit ut i det öppna?
Sean har uttalat sig negativt om studio AS i tuttosvenskan förut också. Tror Birro hade negativa åsikter där om när Sean drog till asien. Sean sa nåt om hyckleri då då studio AS var sponsrad av qatar airways en sväng innan de backade pga drevet.
Ja, det där blev man ju nyfiken på. Förutom att han skrev klyschdränkta generiska Birro-inlägg minns jag att de hade nån satsning med nåt Birro i podd/video-format, "Studio Valla" kanske det hette, som väl snabbt tappade fart. Undrar om inte Sean själv till och med ledde det sista programmet där han intervjuade Saidi och Kralj. Birro kanske inte var där så frekvent som det var tänkt, vad vet jag.
Men sedan var säkert droppen som gjorde det lätt att smälla omkull bägaren att han sågade dem efter 0-6 hemma mot Elfsborg. Nåt om bakfulla juniorer var väl omdömet.
Förstår att Sean ogillar Studio AS. Som Degerforsare har det alltid varit totalt olyssningsbart. Uppenbart att de knappt sett en match (förutom mot typ djurgårn eller bajen då) och mest skrockar och fnissar åt tanken på att nån skulle vilja bo i Degerfors. De tycker väl att sportchef Werner (som tyvärr spelar med lite i charaden också) är lite kufigt skojig också.
Bäst är när de "går igenom läget i ALLA lag" eller liknande. Haha.