Citat:
Ursprungligen postat av
6stringlevin
Är han Gay? Så moderaterna slåss för alla homosexuellas rätt att smitta andra med hiv och förgripa sig på barn?
Tyvärr är han allt som är fel med dagens politiska system:
För att bli politiker i sverige måste man börja som som barn i ett ungdomsförbund.
Men ett normalt friskt barn är inte intresserad av politik utan spelar hellre fotboll, hänger i stallet eller med kompisar.
Politik blir ett specialintresse för udda barn som saknar normalt behov av andra människor alternativt är så socialt tafatta att de inte kan socialisera.
Titta på hans extremt breda ansikte (vid ögonen) som är en känd indikation på autism. Även hans företrädare matilda har detta extremt breda ansikte.
Nej, det handlar inte om utseende. Det handlar om att vi får politiker som inte kan förstå andra männsikors perspektiv. Palme, Bildt, Anders Lindberg m.fl.
Ligger mycket i detta. Med tillägget att det inte blir särskilt mycket politik heller för de här människorna, som saknar investering i samhället som långsiktigt projekt.
Såväl partierna som deras ungdomsförbund är närmast att beteckna som apolitiska. De bedriver inga politiska strider, iallafall inte mot varandra. M och S har samma politik, och MUF och SSU tävlar i vem som mest fanatiskt kan bekänna sin lojalitet till HPTQ-ideologi och liknande. Alla de floskler de upprepar är uttryck för samma kapitalistiska/nyliberala ideologi, där människor bara existerar som konsumenter och där "populism" är en dödssynd (minoriteter blir därmed ett säkrare kort - de är mindre sannolika att haka på en folklig rörelse).
Politik är ett annat ord för konflikt mellan grupper. I partilandskapet finns bara en grupp - udda, tafatta människor som försöker att gynna sig själva genom att upprepa regimvänliga floskler. Det är en hejarklack för en regim utan folklig legitimitet. Inte politik.