Citat:
Ursprungligen postat av
ENTRUMPENTRUMP
När hon blir utsparkad blir det också problem med att ordna bostad, jobb etc. Det är väl därför kvinnor slutade att vara hemmafruar. De måste dra in kosing för att bli självständiga.
Vilket också handlar om politik. Samhället är designat så att valfriheten ska vara minimal. Alla dessa "problem" har enkla lösningar om den politiska viljan finns. Änkepension, underhållsstöd(som kan vara villkorad) efter skilsmässa, särskilda bostadsköer(som det finns på vissa håll i usa) för ex-hemmafruar etc. Bara en sådan sak som att se hemmafruskapet som en bra erfarenhet skulle göra mycket för att öka statusen för dessa kvinnor och öka deras chanser att återkomma till arbetslivet igen(vare sig de är skilda eller ej).
Och mycket kan paren redan nu fixa - livförsäkring, sparande år den hemmavarande, att den hemmavarande är den som står i bostadskön, se till att vara gifta och äga allt gemensamt etc.
Kvinnor slutade vara hemmafruar för att det togs politiska beslut kring skattepolitik, änkepensioner osv, samt att feminismen hamrade in i människor att kvinnor är svaga och dumma om de inte är 100% självständiga och är som män. Social press gör mycket. Jag känner flera kvinnor som så gärna vill vara hemma, men de vågar inte pga vad "alla skulle säga och tänka". Sedan är det ofta också så att vi hela tiden får höra att det inte går att leva på en lön idag. Fast det gör det ju väldigt ofta, utan att man lever i fattigdom för det. Om fler tog steget och vågade så skulle systemet tvingas att förändras.