Citat:
Ursprungligen postat av
-Felix_
Allt beror ju på vem som gör vad.
Om Pelle Persson sågar ner 10 träd på kommunens mark för att få bättre utsikt så kan han få betala för nya träd i samma storleksklass. Kan kosta 30-40.000 kr / st
När statliga Sveaskog hade dåligt ögonmått och fällde över 100 tall & gran på min mark så fick jag
aktuellt kubikmeterpris för timmer. Inte en chans att dom skulle återställa eller nya träd.
Vad uselt, kan de inte hålla koll på gränserna så borde de absolut behöva betala skadestånd/ersättning för nya träd av samma ålder och storlek, precis som Private Svenne.
Citat:
Ursprungligen postat av
Livsmissbrukare
Högst anekdotiskt men jag har eldat ganska mycket ek i många år och har aldrig märkt något konstigt i min cortenpipa. Andra säger att syraproblemet också minskar ju effektivare du eldar så en modern panna där du bränner rökgaser på full kula mot tankar ska knappt påverkas alls. Eller så angriper denna syra bara murade eldstäder/skorstenar, ingen aning.
Men något magiskt superbränsle är det inte i mitt tycke. Visst är det fint brännvärde men också betydligt bökigare att såga, klyva och torka än exvis björk så det är inte min favoritved. Enda anledningen till att jag eldat mycket med det är att dyrgriparna i folks trädgårdar plötsligt blir väldigt gratis väldigt fort när de rötat ihjäl och ligger på backen. Om jag hade fått för mig att stjäla ved så hade jag snott spridda småbjörkar från Sveaskog, i lagom storlek att bära ett lagom avstånd till p-fickan och pickisflaket. Knappast ek från ett naturreservat där inte bara stölden i sig utan även blotta närvaron med såg och motorfordon väcker garanterad uppmärksamhet vid upptäckt. Bara detta i sig tycker jag tyder på att det är någon slöjdare eller möbelsnickare som varit i farten.
Det är mycket folk kan få för sig att göra i andras trädgårdar. Inte klokt.
Tror också att det handlar om virket och inte för ved att elda med. Ek är dyrt. Någon ville inte betala vad det kostar eller har tänkt sig att sälja. Räcker 50-årigt ekvirke till att göra byggvirke av? Någon gördetsjälvare kanske ska bygga hus och tänker sedan skryta om hur billigt det blev.
Hoppas man lägger ner tid på att pejla området, tömma telefonmasterna och kolla vilka som har varit där senaste tiden så som @45Lokar skrev tidigare.
Vore roligt om marodörerna åkte fast och får betala (svin)dyrt.