Jag har jobbat i en villa med stålstomme...alla ytterväggar var av glas..bjälklagen i betong..800 kvadratmeter..fördelat på tre plan..fläktrummet var stort som ett normalt vardagsrum.
så visst finns det..
Om du tänker efter så för 100 år sedan byggde varje bonde sitt egna hem. Av det som fanns i närheten, trä, sten, tegel.
När man började bygga större (högre) hus behövde man mer avancerad grund. Även väggarna behövdes bli starkare, för det var inte praktiskt att ha x meter tjocka tegelväggar. (världens första höghus i chicago var byggt av tegel, på bottenvåningen var väggarna 7 m tjocka)
För att kunna ha normalt tjocka väggar började man använda stål eller armeradbetong för att överföra krafterna (tyngden) till grunden. Av dessa material behövdes mindre yta för samma kraft. Kraften är i direkt korrelation med ytan. Det är väggen som för ner varje vånings vikt till grunden. Med modern teknologi så har du stål eller betong struktur som tar över den bärande rollen från väggarna.
I ett vanligt svensson hus finns det inte stora tyngder eller extrema mått. Självklart finns det undantag när någon vill ha extra stora mått i planlösningar eller tex fönster. Då kan det behövas stålbalke för att kunna täcka måtten, tex ett 4 m brett fönster kan räknas som extremt. Normala prefab fönsterbalkar brukar vara upp till 3.50m spann.
Min första tanke var att stål inte är bra för brandskydd. Men i Sverige bygger man höghus av trä, så brannrisken (trä håller förövrigt längre än stål i eld men bägge tappar sin form efter ett tag, trä är ju som vi alla vet brännbart dessutom) kan ju inte vara orsaken.
__________________
Senast redigerad av Gonoszka 2022-11-02 kl. 23:38.
Varje gång man ställer sig frågan varför gör man inte si eller varför gör man så i byggbranschen, så kan man ge sig tusan på att svaret är pengar. Ja i vilken bransch som helst förresten.
Men visst, som andra redan har svarat, så används stålbalkar och -reglar till viss del i villor. Men bara om det behövs för att ta upp laster när väggarna inte räcker till.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!