Citat:
Ursprungligen postat av
Immelman
Det enda vettiga inlägget här.
Amorteringen är att betrakta som en försäkringspremie mot högre räntor och/eller prisfall på marknaden helt enkelt.
Det dör snacket folk har kört med att det är bättre att "investera" med högre avkastning gäller ju bara så länge det är en riskfri avkastning. Och riskfri ränta är alltid lägre än låneräntan.
Den verkliga kalkylen är mycket komplexare. Tex, om du hamnar i personlig konkurs kommer staten baila ut dig. Om du sedan har 0:- resten av ditt liv kommer staten fortfarande baila ut dig. På sikt kommer du säkerligen återfått de 2-3 miljoner du förlorade i ditt
worst case.
Mao det är trivialt +EV rent monetärt att utsätta dig för tex 20% risk att allt går åt helvete om uppsidan är fin (vilket den är om du tex ställer 4% ränta mot 8% avkastning).
Men folk vill ju antagligen inte ha en sådan hög risk som 20% att bli ett kroniskt fattigjon, alltså kommer den verkliga kalkylen ändå säga nej. Så komplexiteten ligger utanför de klychor och oneliners som säger att folk ska göra X eller Y baserat på enkla siffror.